Hatip el-Kazvini'nin Telhis ve İzah adlı eserlerinde Sekkaki'ye itiraz ettiği meseleler
Khatip al-Qazwini's objections to al-Sakkaki in his works named Talkhis and Idah
  1. Tez No: 519323
  2. Yazar: HÜSEYİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM YERİNDE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 373
Özet
Çalışmamızın bir tarafında Miftâhu'l-'ulûm adlı eseriyle belâgat ilminde haklı bir şöhrete sahip olan Ebû Ya'kub Yusuf es-Sekkâkî (ö. 626/1229), diğer tarafında ise yine belâgat alanında telif ettiği Telhîsu'l-Miftâh ve el-Îzâh fî 'ulûmi'l-belâga adlı eserleriyle meşhur olan Hatîb el-Kazvînî (ö. 739/1338) yer almaktadır. Bunlardan Kazvînî, eserlerinde belâgata dair birçok meselede Sekkâkî'ye itirazda bulunmuştur. Biz bu çalışmamızda Kavînî'nin itirazına konu olan belâgat meselelerini ele aldık. Bunu yaparken öncelikle bu iki değerli belâgat aliminin adı geçen eserlerinden hareketle belâgat anlayışlarını ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamızın ikinci ve üçüncü bölümünde ise Kazvînî'nin Sekkâkî'ye yaptığı itirazları değerlendirmeye çalıştık. Bu itirazları değerlendirirken Miftâhu'l-'ulûm, Telhîsu'l-Miftâh ve el-Îzâh üzerine yapılmış olan şerh ve hâşiye çalışmalarının bir kısmını temel kaynak olarak aldık ve değerlendirmelerimizi bu kaynaklar çerçevesinde yaptık. Çalışmamızın amacı, belâgat ilminin bazı tartışmalı meselerine ışık tutmak suretiyle bir nebze de olsa bu ilme katkı sunmaktır.
Özet (Çeviri)
In one side of our study, there is Abu Yakub Yusuf al-Sakkaki who is very famous in ilm al-Balaghah with his work named Miftah al-Ulum, on the other side there is al-Qazwini who is also very famous with his works named Talkhis and Idah in the same discipline. al-Qazwini has a lot of objecitons to al-Sakkaki for many issues in his works. In this study, we dealed with the issues in ilm al-Balagah that are subjcet to al-Qazwini's objections. In doing so, we tried to reveal the understanding of two great scholars about ilm al-Balaghah by using their works. In the second and the third part of our study, we tried to evaluate the objections by of Qazwini to al-Sakkaki. We took some of the commentaries on Miftah al-Ulum, Talkhis and Idah as a basic source and we made our evaluations within the framework of these resources. The aim of our study is to contribute to ilm al-Balagha to some extent by shedding lights on the controversial issues.