Mathematics teacher identity development of early career middle grade mathematics teachers and the role of participated communities
Kariyerinin başlangıcındaki ortaokul matematik öğretmenlerinin matematik öğretmen kimliği gelişimi ve içinde bulundukları çalışma topluluklarının rolü
  1. Tez No: 519324
  2. Yazar: OKAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM HASER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışma, kariyerinin başlangıcındaki matematik öğretmenlerinin matematik öğretmen kimliği gelişimi olgusunu araştırmayı amaçlamaktadır. Algılanan matematik öğretmen kimliği ve bu kimliğin gelişiminde etkili olan faktörleri belirleyebilmek adına kariyerinin başlangıcındaki 11 ortaokul matematik öğretmeni ile 2 görüşme yapılmıştır. Ayrıca algılanan ve uygulanan matematik öğretmen kimlikleri arasındaki tutarlılık/tutarsızlıkları belirleyebilmek ve içerisinde görev yapılan çalışma topluluklarının matematik öğretmen kimliği gelişim sürecindeki etkilerini anlayabilmek adına, 2 matematik öğretmeni çalışma topluluklarında 10 hafta boyunca gözlenmiş ve kendileri ile 3. görüşme gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan öğretmenler için iki algılanan matematik öğretmen kimliği tipi belirlenmiştir: Geleneksel Yönteme Sahip Matematik Öğretmen Kimliği ve Karma Yönteme Sahip Matematik Öğretmen Kimliği. Ayrıca, katılımcı öğretmenlerin algılanan matematik öğretmen kimliklerinin gelişiminde etkili olan 6 faktör belirlenmiştir: Kişisel özellikler, Başkalarının öğretmenlerin kimlikleri, Öğretmen eğitim topluluğu, Çalışma topluluğu, Branş ve Eğitim Politikaları. Çalışma topluluklarında gözlemlenen iki matematik öğretmeninin algılanan ve uygulanan matematik öğretmen kimlikleri arasında tutarlılık olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, yapılan gözlemler ve görüşmeler neticesinde çalışma topluluklarındaki bazı olumlu şartların katılımcı öğretmenleri olumlu yönde, bazı olumsuz şartların ise katılımcı öğretmenlerin matematik öğretmen kimliği gelişimini olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Öte yandan, gözlenen öğretmenlerden birinin çalışma topluluğundaki bazı olumsuz durumları olumluya çevirmesi ve diğer öğretmenin de çalışma topluluğundaki bazı olumlu durumlardan faydalan(a)madığının görülmesi çalışma topluluklarının etkilerinin, öğretmenlerin var olan öğretmen kimliklerinden etkilendiği gerçeğini de göz önüne sermiştir. Bu nedenle, çalışma toplulukların, öğretmenlerin matematik öğretmen kimliği gelişimi sürecinde karmaşık etkileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore early career mathematics teachers' mathematics teacher identity development phenomena. Two rounds of interviews were conducted with 11 early career middle school mathematics teachers in order to explore their perceived mathematics teacher identities and the influential factors on the development of their mathematics teacher identities. Furthermore, the coherence between early career middle school mathematics teachers' perceived and actualized mathematics teacher identities, and the effects of working communities in different characteristics on early career mathematics teachers' mathematics teacher identities were investigated. Accordingly, 2 teachers were observed for 10 weeks in their working communities and 3rd round of interview was conducted. Two types of perceived mathematics teacher identities were explored: Traditional-Practice Mathematics Teacher Identity and Hybrid-Practice Mathematics Teacher Identity. There were 6 influential factors on the development of perceived mathematics teacher identities: Personal Characteristics, Others' Teacher Identities, Teacher Education Community, Working Community, Discipline, and Educational Policy. There was a consistency to a considerable extent among the perceived and actualized mathematics teacher identities of two observed teachers. The analysis also revealed the complicated effects of working communities on the observed teachers. The observed teachers were affected negatively from some unsupportive working conditions and positively from some supportive working conditions. Furthermore, one of the teachers resisted to some negative conditions in her working community whereas the other teacher could not benefit from some positive conditions in his working community. It was concluded that the effects of the working communities are mediated through the teachers' existing mathematics teacher identities.