Bilişim ve yazılım teknolojilerinin fikri ve sınai mülkiyet hakları açısından Türkiye ve uluslararası alandaki görünümü
Turkey and international appearance for intellectual and industrial property rights of infirmatics and software technologies
- Tez No: 519331
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR KALE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hukuk, Law
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bilgi toplumunun en önemli özellikleri bilgiye erişim kolaylığı ve bilginin en verimli şekilde yönetilmesidir. Günümüzde gerek bilgiye erişimde gerekse de bilginin etkin biçimde idare edilmesinde kullanılan en önemli araç bilişim teknolojileridir. Yazılımlar ve veri tabanları veri ve bilgilerin oluşturulmasını ve bu unsurlara erişimi mümkün kılan en değerli bilişim teknolojisi araçları olarak dikkati çekmektedir. Bilişim ve yazılım teknolojilerinin yükselen ivmesi, bu noktalarda ortaya konulan yazılım ve veri tabanı gibi yeni ürünlerin korunmasında çeşitli hukuki önlemler alınmasını şart koşmuştur. Ciddi emek harcanarak oluşturulan bu teknolojik fikri ürünler için etkin korumanın sağlanabilmesi güçlü bir fikri mülkiyet hakları sistemini gerektirmektedir. Bu tez, bilişim ve yazılım teknolojilerinin fikri ve sınai haklar açısından korunması üzerine kurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most important characteristics of information society are the ease of access to information and effectively management of information. Nowadays most important tools used both in effectively management of information and access to information are informatics technologies. Softwares and databases are the most precious means that facilitate forming of data and access to information. The rising acceleration of informatics and software technologies has required various legal precautions to be taken to protect new products like softwares and databases. A strong intellectual property rights system is required to provide an effective protection for technologic intellectual products created with serious efforts. This research is based on the protection of informatics and software technologies in terms of intellectual and industrial rights.