Türkiye'de 1960 sonrası politik tiyatronun gelişimi
The development of political theater in Turkey after 1960
- Tez No: 519332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAKİYE ÖZSOYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmada, 1960 sonrası Türkiye'deki politik tiyatro akımının tarihsel gelişimi araştırılmıştır. Araştırmada, hem siyasi tarih okumaları, hem de ayrıntılı metin analizleri yoluyla çok katmanlı bir yol izlenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır ve her bir bölümünde, öncelikli olarak ele alınan dönem aralığına dair tarihsel gelişmelerin, politik tiyatro ve Marksist sanat yaklaşımlarına olan etkileri üzerinde durulmuştur. Elde edilen veriler ışığında, yine her bölüm için belirlenen model metinlerin ayrıntılı incelemesi yapılmış, tarihsel analizlerle bağlantılı olarak, yazarların güncel siyasi olayları görme biçimleri, güncel siyasi olaylarla hesaplaşma, okur/izleyiciyi koşullama biçimleri, Marksist sanatı algılama biçimleri kapsamlı olarak tartışılmıştır. Her bölüm sonunda yapılan değerlendirmeler sonucunda, politik tiyatronun Türkiye'ye özgü ayırt edici nitelikleri, politik metinlerdeki öz-biçim dengesinin nasıl bir gelişim izlediği, neden-sonuç ilişkisi bağlamında ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, historical development of Turkish political theatre as of 1960 has been researched. The research has followed a multi-layered feature by both political history readings and detailed text analyses. This study consists of three parts and in each part, the effects of historical developments of the period are primarily studied by focusing on its affects on political theater and Marxist art approach. In the light of the obtained data, the model texts determined for each chapter has been examined in detail. In connection with the historical analyses, how the authors perceived current political events, how they dealt with them, how they reflected those events to the reader/audience and authors' perception of Marxist art were extensively discussed. As a result of the assessments made at the end of each chapter; unique features of political theatre in Turkey, how content-form balance developed in political texts; have been uncovered by the help of cause-effect relationship.