Rethinking citizenship, immigration and refugee admissions from the ethics of immigration perspective
Vatandaşlık, göç ve göçmen kabulü kavramlarının siyaset teorisi ve göç etiği bağlamında değerlendirilmesi
  1. Tez No: 519330
  2. Yazar: FULYA FELİCİTYADANMA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞİDE ÖMÜR BİRLER CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Dünya, 21.yüzyılın en büyük insani krizine ve bunun bir sonucu olan kitlesel göçe tanıklık ederken göç etiği kavramının da yeniden düşünülmesi ve ele alınması gerekiyor. Bu bağlamda, siyaset teorisinde vatandaşlık kavramının ve bu kavramın modern liberal devlette karşılığının anlaşılması ve açıklanması da bu tartışma için oldukça gerekli ve önemli olacaktır. Modern devlette vatandaş kimdir, nasıl tanımlanmıştır?, Toplum sözleşmesinin vatandaşlık ve vatandaşlığa adaylık konusundaki önemi nedir? ve Vatandaşlığın kriterleri nelerdir? gibi soruların yanıtları bu tartışmaya ışık tutacaktır. Dolayısıyla bu tez; vatandaşlık ve göç rejimindeki hukuki normlarla pratik uygulamaların arasındaki ilişkiyi ve yorumlamaları etik perspektifinden değerlendirmeyi ve eleştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
As the world witnesses the biggest wide scale displacement and mass immigration movement of 21st century, we need to rethink the political theory and ethics of immigration. In this context, it is important that we need to understand and explain the concept of citizenship and its evolution. The questions like How is citizenship defined in the modern state and what is the importance of social contract in this context?, How is the status of the non-citizen defined and what are the criteria for new membership? would be beneficial for the related discussions and arguments. Therefore,this thesis will try to explore and identify the relations and gaps between political and legal context of citizenship, admission processes, their interpretations in practice and criticism of these practices from an ethical perspective.