Bariatrik cerrahide bireylerin yaşam niteliğindeki değişikliklerin kilonun yaşam kalitesi üzerine etkisi ölçeğiyle değerlendirilmesi
Evaluation of changes in patients' quality of life with iwqol-lite after bariatric surgery
- Tez No: 519368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SİNAN ÇARKMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş: Obezite genel olarak günümüzün önemli sağlık problemlerinden sayılmaktadır ve uluslararası bir sorundur. Obezite ile ilintili sağlık sorunlarının arasında dislipidemi, artmış kardiyovasküler hastalık riski, diyabetes mellitus, belirli kanser tipleri ve psikososyal bozukluklar yer almaktadır. Bariatrik cerrahinin, morbid obez hastalarda önde gelen tedavi yöntemi olarak kabulü son yıllarda artmıştır. Amaç: Çalışmamız morbid obezite ameliyatları yapılan hastalarda kilo verme sürecinin yaşam kalitesi üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010-Nisan 2015 tarihleri arasında kliniğimizde sleeve gastrektomi yapılan 18-80 yaş arası 100 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların ameliyat öncesi, ameliyat sonrası altıncı ay ve birinci yıldaki IWQOL-lite ölçümleri geriye dönük olarak sorgulanmıştır. Hastalara sorulan sorulara 1-5 arasında puan vermeleri istenmiştir. Bu puanlar 0-100 skalasına uyarlanmıştır. Aynı sorular aynı değerlendirme yöntemi ile ameliyat öncesi, ameliyat sonrası altıncı ay ve ameliyat sonrası birinci yıl için sorgulanmıştır. Bu değerler arasındaki değişiklikler anova testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Background: Obesity is generally considered to be one of the important health problems and is an international problem. Obesity related health problems include dyslipidemia, increased risk of cardiovascular disease, diabetes mellitus, certain types of cancer and psychosocial disorders. The acceptance of bariatric surgery as the leading treatment method in morbidly obese patients has increased in recent years. Aim: Our study aims to reveal the effect of the weight loss process on the quality of life of patients with morbid obesity operations. Material and Methods: 100 patients between the ages of 18 and 80 who underwent sleeve gastrectomy in our clinic between January 2010 and April 2015 were included in the study. IWQOL-lite measurements of patients preoperatively, postoperatively at 6 months and 1 year were retrospectively questioned. The patients were asked to score the questions between 1-5. This scores were adapted to the 0-100 scale. The same questions were asked for preoperative, postoperative six months and postoperative first year with the same evaluation method. Changes between these values were analyzed by anova test.