1900-1920 yılları arasında Batı Türkistan'daki gelişmeler ve İstanbul dergilerine yansımaları
Developments in Western Turkistan between 1900 and 1920 and reflections on Istanbul magazines
- Tez No: 519372
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA YILMAZ VURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışma üç bölümden oluşturulmuştur. Giriş kısmında tezin amacından, öneminden, konusundan ve yönteminden bahsedilmiştir. Çalışmanın ana kaynağını oluşturan dergilere kısaca yer verilmiştir. Birinci bölümde Batı Türkistan bölgesindeki Buhara ve Hive hanlıklarının 1900–1920 yıllarındaki siyasi durumları anlatılmıştır. Bu dönem hanlıkların Rus işgali içerisinde bulunduğu dönemdir. Bu yüzden işgal altında bulunan bölgenin bağımsızlık mücadelelerinden, isyanlarından bahsedilmiştir. Birinci Dünya Savaşı'nın başlaması ile Rusya'da meydana gelmiş olan 1917 Rus Şubat ve Ekim ihtilallerinin Türkistan'a etkileri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde hanlıkların sosyal hayatı üzerinde durularak bölgede yaşayan topluluklar hakkında bilgi verilmiştir. Halkın gün içerisindeki yaşam hayatlarına gündelik hayatlarına değinilmiştir. Rus baskısının iyiden iyiye belirginleştiği bu dönemde Rus hükümetinin halkın sosyal yaşamına nasıl bir etkide bulunduğu üzerine durulmuştur. Müslüman halkı Ruslaştırma politikasının uygulandığı bu dönemde halk milli duygularını ayakta tutmaya büyük önem vermiştir. Ayrıca bu bölümde iktisadi durumda ortaya koyulmuştur. Ekonominin gelişme imkânı bulduğu pazarlar, ithalat ve ihracat mallarına değinilmiştir. Bu bölgede uygulanan tarım ürünlerinden, pamuk ve meyve yetiştiriciliği ve ithalatı üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde hanlıkların kültürel ve eğitim durumları ele alınmıştır. Kültürel etkileşimlerine ve eğlencelerine değinilmiştir. Evlenme, sünnet ve beççe gibi eğlenceler hakkında bilgi verilmiştir. Mektep ve medrese eğitiminden bahsedilmiş, hanlıklarda bulunan medreselere ve burada verilen derslere değinilmiştir. Eğitimde uygulanan yeni sistem olan usul-ü cedid hareketi üzerine durulmuştur. Yeni usul sadece eğitimde değil başka bir alan olan gazete ve dergi neşrinden de bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study is composed of three parts. In the introduction, the purpose, importance, subject and method of the thesis are mentioned. The journals that constitute the main source of the study are given briefly. In the first chapter, the political situations of Bukhara and Hive khanates in the West Turkestan region between 1900–1920 were explained. This period is the period when the khanate occupied the Russian occupation. Therefore, the struggle for independence of the region under occupation, revolts have been mentioned. The beginning of the First World War and the effects of the February 1917 Russian February and October revolution in Turkestan were emphasized. In the second part, the social life of khanates was emphasized and information was given about the communities living in the region. The daily lives of the people in the day are mentioned. In this period, when Russian pressure became more pronounced, the effect of Russian government on the social life of the people was emphasized. In this period, when the policy of Russification of the Muslim people was practiced, the people gave great importance to maintaining their national feelings. In addition, this section is presented in the economic situation. Markets, import and export goods, where the economy has the opportunity to develop, have been mentioned. Cotton and fruit cultivation and importation of agricultural products applied in this region are emphasized. In the third chapter, cultural and educational statuses of khanates are discussed. Cultural interactions and entertainment are mentioned. Information about marriages, circumcision and becca are given. School and medrese education are mentioned. The new system, which is applied in education, is focused on procedural-cedid movement. The new procedure has been mentioned not only in education, but also in other areas, such as newspapers and magazines.