Romatoid artrit ve fibromyalji hastalarında hastalık aktivitesi, hastalık algısı, sosyal destek ve başa çıkma yöntemlerinin yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effects of disease activity, illness perception, social support and coping methods on quality of life in the patients with rheumatoid arthritis and fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 519391
  2. Yazar: HAKAN KESMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BİLGİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Romatoid artrit ve Fibromyaljili hastalarda hastalık aktivitesi, hastalık algısı, sosyal destek ve başa çıkma yöntemlerinin yaşam kalitesi üzerine etkisi Amaç: Çalışmamızda romatoid artrit'li (RA) hastalarda yaşam kalitesini fibromyalji sendromlu (FMS) hastalar ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırmayı; RA ve FMS hastalarında hastalık algısı, sosyal destek, hastalıkla başa çıkma yöntemleriyle yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Metod: Çalışmaya 58 RA, 50 FMS hastası ve 50 sağlıklı kontrol alındı. Ağrı Vizüel Analog Skala (VAS), yaşam kalitesi kısa form (SF-36), hastalık algısı Revize Hastalık Algısı Ölçeği (HAÖ), sosyal destek Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (CBASDÖ), başa çıkma tutumları Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (COPE) ile değerlendirildi. RA'da hastalık aktivitesi DAS-28 ve Klinik Hastalık Aktivitesi (CDAİ) ile, fonksiyonel durum Sağlık Değerlendirme Anketi (HAQ) ile değerlendirildi. FMS hastalarının klinik değerlendirmesinde Fibromyalji Etki Anketi (FİQ) ölçeği kullanıldı. Bulgular: RA ve FMS hastalarında COPE-emosyonel ve COPE-problem skorları sağlıklı kontrollere göre daha yüksek bulunurken (p0.05). Tüm CBASDÖ skorları üç grup arasında farklı değildi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Effects of disease activity, illness perception, social support and coping methods on quality of life in the patients with rheumatoid arthritis and fibromyalgia syndrome Objective: In the present study, we aimed to compare the quality of life (QOL) of the patients with rheumatoid arthritis (RA) with fibromyalgia (FMS) patients and healthy controls and to assess the relationship between QOL and illness perception, social support, disease coping methods in the patients with RA and FMS. Methods: Fifty-eight patients with RA, 50 patients with FMS and 50 healthy controls were enrolled in the study. Pain (Visual Analogue Scale, VAS), QOL (Short Form SF-36), illness perception (Revised Illness Perception Scale, IPQ-R), social support (Multidimensional Perceived Social Support Scale, MSPSS) were assessed in the patients. In RA patients, disease activity was evaluated with DAS 28 and Clinical Disease Activity (CDAI), and functional status was evaluated with Health Assessment Questionnaire (HAQ). Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) scale was used in the clinical assessment of FMS patients. Results: While RA and FMS patients had higher COPE-emotional and COPE–problem scores than the healthy controls (p0.05). Regarding the all MSPSS scores, there was no significant difference between the three groups (p>0.05).