Ayvalık yöresindeki turizm işletmelerinin işletmecilik sorunları: Anket uygulaması
The management problems of the tourism establishments of Ayvalık region: Survey practice
  1. Tez No: 51945
  2. Yazar: NURAN AŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECDET HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Turizm potansiyeline sahip Ayvalık yöresinde turizmin gelişmesini engelleyen sorunların tesbiti ve bu konuya ilişkin çözüm önerileri üretebilmek, çalışmanın ana konusunu oluşturmaktadır. Araştırma sonunda elde edilen bulgular yöredeki turizm işletmelerinin sorunlarını, beklentilerini ve sorunların çözümüne ilişkin önerileri ortaya koymaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Ayvalık yöresindeki turizm arz ve talep yapısı başlığı altında; yörenin coğrafi konumu, ulaşım durumu, iklim tarihçesi, sosyo-ekonomik yapısı, yapısal özellikleri, doğal değerleri, tarihi ve kültürel değerleri, yöredeki turizm işletmelerinin sınıflandırılması, turizm olgusu içinde Ayvalık'ın yeri incelenmiştir. îç turizm talebinin yıllara göre gelişimi, yöreye gelen yerli turistlerin geliş amacına, meslek gruplarına, geldikleri şehirlere, kullandıkları taşıt araçlarına, yaş gruplarına, konakladıkları konaklama tesislerine göre dağılımın yanısıra ikinci konutları kamu kamplarının iç turizme etkisine yer verilmiştir. Dış turizm talebinin yıllara göre gelişimi, gelen yabancıların aylara ve yıllara, milliyetlerine, geliş amacına göre dağılımı incelenmiştir. İkinci bölümde, Ayvalık yöresindeki turizm işletmelerinin sorunları başlığı altında; yönetim, personel, pazarlama, fıyatlandırma, aracı kuruluşlar, altyapı ve çevre, mevsimlik yoğunlaşma, ulaşım idari ve yerel yönetimlere ilişkin sorunlar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Ayvalık yöresindeki turizm işletmelerine yönelik anket çalışması ve değerlendirmesi yer almaktadır. Çalışma yöredeki turizm işletmelerinin sorunlarına ilişkin çözüm önerileri ve sonuç bölümü ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main points of this thesis concern the hindrances to the development of tourism in Ayvalık region, which has tourist potential and brings up one approach to resolve these problems. The findings obtained at the conclusion of the research put forward suggestions corcerning the problems of tourism in Ayvalık region. The study comprises three chapters. In the first chapter, under the title of demand of Ayvalık region, the distribution of local and foreign visitors is discussed, and under the title of supply and assets, Ayvalık region's natural, historical and cultural values are examined. It also examines how Ayvalık rates in overall tourism In the second chapter, under the problems of touristic estadishments in Ayvalık region, the following are examined: management, personnel, marketing, travel agencies, infrastructure, surrounding, transportation, administration and manicipality problems. In the third chapter, the pratices of the survey as it was napplied to touristic establishments are presented. The study ended with sample suggestions concerning the problems of touristic establishments. The study also presented its conclusion.