Lojistik sektöründe proje taşımacılığı ve önemi: Örnek bir uygulama
Project transportation and importance in logistics industry: An example application
- Tez No: 519473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ÖZTÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Proje taşımacılığı diğer lojistik operasyonlar içinde fazla dikkat çekmeyen, her lojistik işletmesi tarafından yapılamayan, ancak günümüzde en çok gelişme kaydeden ve potansiyeli en yüksek taşımacılık türlerindendir. Proje taşımacılığı temelde tanım olarak, kolay bir şekilde taşınamayacak seviyede ağırlığı olan ve standart dışı ölçütlere sahip olan yüklerin belirlenmiş çıkış merkezinden varış merkezine kadar geniş alınan tedbirlerle ve özel araçlarla bir plan çerçevesinde taşınmasıdır. Ülkemizde proje taşımacılığı alanında çalışmalar yapan firmalar ağır yük ve büyük malzemelerin taşınması için özel taşıma araçlarına sahip firmalardır. Bu çalışmada, ilk olarak lojistik hakkında genel bilgiler verilmiş daha sonra proje taşımacılığı hakkında detaylı bir literatür araştırması yapılmıştır. Son olarak, proje taşımacılığı yapılan bir şirket ile örnek bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Project transportation is one of the highest types of transportation that can not be done by any logistics company but has the most development and potential today. Project transport is basically defined as transporting loads that are not easily transportable and which have nonstandard criteria in a plan with special measures and wide measures from the designated exit center to the arrival center. Companies that work in the field of project transportation in our country are companies that have special transportation vehicles for the transportation of heavy goods and large goods. In this study, firstly, general information about logistics was given and then a detailed literature survey about project transportation was made. Finally, a sample application was made with a company carrying the project.