Glutatyon (gsh) ve lipid peroksidasyon (lp) düzeylerinin parkinson hastalığındaki rolü
The role of glutathione (gsh) and lipid peroxidation (lp) levels in parkinson's disease
  1. Tez No: 519484
  2. Yazar: EBRU ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENAY CAN EKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Parkinson Hastalığı, beynin substansiya nigra bölgesindeki dopaminerjik nöronların harabiyetinden kaynaklanan kronik, ilerleyici, nörolojik bir hastalıktır. Hastalık ilk kez 1817 yılında İngiliz Dr. James Parkinson tarafından“Shaking Palsy”(titremeli felç) olarak tanımlanmıştır. PH, dünya genelinde Alzheimer Hastalığı (AH)'ndan sonra ikinci sıklıkta görülmektedir. Hastalığın risk faktörleri arasında yaş, ırk, bazı kimyasallara maruziyet ve genetik faktörler yer almaktadır. Hastalık, beyinde SNpc'deki dopaminerjik nöron kaybı ile gelişmektedir. PH ile ilişkili sinir hücrelerinin ölümünde oksidatif stresin önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Bu konudaki yaygın görüş, beynin düşük antioksidan kapasitesi nedeniyle oksidatif strese karşı savunmasız olduğudur. Bunun yanı sıra, oksidatif stres ve lipid peroksidasyona neden olan reaktif oksijen türlerinin üretiminde artma yaşlanmada ve yaşa bağlı hastalıkların başlamasında önemli rol oynar. Oksidatif stres ve lipid peroksidasyon (LP) bazı yaşa bağlı hastalıkların nedeni olabilmektedir. Dolayısıyla, oksidatif stresin önemli göstergeleri olarak düşünülen azalmış GSH (glutatyon) düzeyi ve lipid peroksidasyon etiyolojisinin karmaşıklığı nedeniyle ilgi odağı olmuş PH açısından önem taşımaktadır. Çalışmamızda MPTP ile parkinsonizm modeli oluşturulan C57Bl/6 ve Swiss albino fare modellerinde, kontrol ve MPTP uygulanan gruplarında karaciğer glutatyon ve lipid peroksidayon düzeylerine bakılarak fare türleri ve dokuları arası karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a chronic, progressive and neurodegenerative disease that caused by degeneration of dopaminergic neurons in the substantia nigra. The disease was first described as“Shaking palsy”by English Dr. James Parkinson in 1817. PD is the second most common neurodegenerative disease worldwide after Alzheimer's disease. Age, race, exposure to some chemicals, genetic and environmental factors have emerged as potential risk factors in PD which is characterized by loss of dopaminergic neurons in the substantia nigra pars compacta (SNpc) in the brain. It is believed that the oxidative stress may play an important role in death of neurons associated with PD. Common views on this issue, brain vulnerable to oxidative stress due to the brain's low antioxidant capacity. In addition to this, increased levels of reactive oxygen species that cause oxidative stress and lipid peroxidation play an important role in aging and the onset of age-related diseases. Oxidative stress and lipid peroxidation (LP) may be the cause of some age-related diseases.Therefore, it is considered as important indicators of oxidative stress decreased GSH (glutathione) levels, lipid peroxidation are important for PD which the focus of attention because of the complexity of the etiology. In this study, we investigated the levels of glutathione and lipid peroxidation liver in C57Bl/6 and Swiss albino that were established animal parkinsonism models with MPTP (1-methyl-4-phenyl 1,2,3,6-tetrahydropyridine).