20-65 yaş arası kadınların biyoelektrik impedans yöntemiyle faz açısı ölçümlerinin ve besin tüketimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of phase angle measurements and nutrient consumption by bioelectrical impedance method of 20-65 years old women
- Tez No: 519486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABİHA ZEYNEP AYDENK KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, 20-65 yaş arası kadınların beslenme durumlarını saptamak ve Biyoelektirk İmpedans Analiz (BIA) yöntemiyle bulunan faz açıları ile beslenme arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacı ile planlanmış ve yürütülmüştür. Şubat 2018- Mayıs 2018 tarihleri arasında,Biga' da özel bir kliniğe başvuran 20-65 yaş arası 75 kadın üzerinde yapılmıştır.Bireylerin genel özelliklerine, beslenme alışkanlıklarına, besin tüketim sıklıklarına, fiziksel aktivite durumlarına yönelik anket formu uygulaması ve antropometrik ölçümler araştırmacı tarafından yapılmıştır.Ayrıca katılımcılardan 3 günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Besin tüketimlerinin analizi için Beslenme Bilgi Sistemleri (BEBİS) 6.1 öğrenci versiyonu, elde edilen verilerin istatistik analizi için ise SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 20.0 istatistik programı kullanılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 39,4±9,6 yıldır. Kadınların %17,3'ü öğün atlamazken, %82,7'si öğün atlamaktadır.En çok atlanan ana öğün %53,3 oranla öğle öğünüdür. Katılımcıların %41,3'ü hiç fiziksel aktivite yapmamaktadır. Süt ve süt ürünleri grubunda günlük tüketimi en yüksek olan %53,3 ile yağlı beyaz peynirdir. Katılımcılar %29,3 oranla kırmızı eti, beyaz ete %20 göre daha çok tüketmektedir. Katılımcıların günlük besin ögesi tüketim ortalamalarına göre, enerjinin %47±8.7'si karbonhidrattan %15±3'ü proteinden, ve %37,8±6,4'ü yağdan gelmektedir. Katılımcıların %68'i Beden Kütle İndeksi (BKİ) sınıflamasına göre şişman ve obez aralıktadır. Katılımcıların faz açıları ortalaması 5,9±0,8o dir. Katılımcıların yaş grupları, BKİ grupları, fiziksel aktivite yapma durumları ve hastalık durumları gibi parametrelerle faz açısı değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır ( p>0,05). Ayrıca katılımcıların ilaç, vitamin desteği, alkol, sigara kullanımı ile faz açısı arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted with the aim of identifying the nutritional status of women aged 20-65 years and evaluating relationship between nutrition and the phase angle using the bioelectrical impedance method. The data was collected from 75 women who applied to the a private clinic at Biga Between February 2018 and May 2018. A questionnaire was applied to determine general information, nutritional habits, food frequency and attendance to exercise. The questionnaire and the anthropometric measurements were carried out by the researcher. Energy and nutrient intake were analysed and statistical tests were applied by using computerized BEBIS 6.1 student version and SPSS(Statistical Package for Social Sciences)20.0 respectively. The mean age of subjects was found to be 39.4±9.6 years. Meal skipping rate of women was observed to be 82,7%. The most widely skipped meal during the day was lunch (53.3%) 41.3% of participants do not have any physical activity.Whole fat cheese was found to have the highest daily consumption rate (53.3%) among the other dairy products. Participants consume more of red meat than white meat and 20% of green meat with a ratio of 29.3%.According to participants` daily nutrient consumption, the contribution rates of carbohydrate ,protein, and fat to total energy were determined to be 47±8.7 % 15±3% and 37.8±6.4% respectively. Out of total 68,1 % of participants were rated as normal according to Body Mass Index (BMI) classification. The participants were phase angle averages 5.9 ± 0.8o. No significant difference was found between age groups, BMI groups, physical activity status and disease states and Phase angle values(P> 0,05). Also no significant difference between the drug, vitamin supplements, alcohol, smoking and phase angle of participants (p> 0,05).