Ameliyat öncesi çocuklara uygulanan el masajının anksiyete düzeyi ve hemodinamik değişkenlere etkisi
The effect of hand massage applied to pre-operative children on anxiety level and in hemodynami̇c vari̇ables
- Tez No: 519497
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİĞDEM LAFCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Araştırma, ameliyat öncesi çocuklara uygulanan el masajının anksiyete düzeyine ve anksiyetenin fizyolojik belirtilerine (sistolik-diastolik kan basıncı, kalp atım hızı, solunum hızı, periferik oksijen satürasyonu (SpO2)) etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın evrenini, 05 Nisan-29 Eylül 2017 tarihleri arasında Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahi Servisi'ne ameliyat olmak için gelen 9-12 yaş grubu çocuklar oluşturmuştur. Örneklemini ise araştırma kriterlerine uyan çocuklar arasından randomizasyonla belirlenmiş olup, 42 çalışma (el masajı uygulanan) ve 42 kontrol grubu olmak üzere toplam 84 çocuk oluşturmuştur. Veriler,“Çocuk ve Ebeveyn Tanıtım Formu”,“Çocuklar İçin Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri”,“Anksiyetenin Fizyolojik Belirtileri İzlem Formu”ve“Memnuniyet Durumu Değerlendirme Skalası (MDDS)”ile toplanmıştır. Ameliyattan önce çalışma grubundaki çocukların her bir eline 8 dakika süre ile el masajı uygulanmıştır. Kontrol grubundaki çocuklara rutin uygulama dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, yüzdelik, ki kare, t testi, bağımlı gruplarda t testi ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma grubundaki çocukların el masajı öncesi durumluk kaygı puan ortalaması 34.40±6.91, kontrol grubunda ise 33.21±6.43 olarak bulunmuştur (p>0.05). El masajı sonrası durumluk kaygı puan ortalaması çalışma grubunda 25.78±5.90, kontrol grubunda ise 31.80±6.51 olarak bulunmuştur (p0.05). Kontrol grubundaki çocukların ise el masajı sonrası sistolik kan basıncı ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted randomly controlled experimental to determine the effect of hand massage applied to pre-operative children on anxiety level and physical symptoms of anxiety (systolic-diastolic blood pressure, heart rate, respiration rate, peripheral oxygen saturation (SpO2)). Method: The population of the research was composed of children between the ages 9-12 who came to Mersin City Training and Research Hospital Paediatric Surgery Service between April 5th and September 29th, 2017 for surgery. Consisted of 84 children in total, 42 of which were from the study group (those who received hand massage), and 42 of which were from the control group, the sample was determined via randomization from among the children who complied with the study criteria. The data were collected through“Child and Parent Information Form”,“State-Trait Anxiety Inventory for Children”,“Physical Symptoms Follow-up Form for Anxiety”and“Satisfaction Evaluation Scale”. Before the operation, both hands of each child in the study group was massaged for 8 minutes. Children in the control group were administered nothing than routine practice. Mean, percentage, chi square, t test, t test in dependent groups and t test in independent groups were used in the evaluation of the data. Results: The pre-massage state-trait anxiety point average of the study group children was determined as 34.40 ± 6.91 and that of the control group was determined as 33.21 ± 6.43 (p> 0.05). The state-trait anxiety mean after hand massage was found to be 25.78 ± 5.90 in the study group, and 31.80 ± 6.51 in the control group (p0.05). After hand massage, there determined a statistically significant difference (p 0.05).