Yazılım geliştirmede nesneye yönelik yaklaşım ve nesne tabanlı bir çizim aracı geliştirme uygulaması
Object- oriented approach in software development and an object-based drawing tool development application
  1. Tez No: 51950
  2. Yazar: YUSUF ZİYA AYIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SİBKAT KAÇTIĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Programlama teknikleri, günümüze kadar sürekli bir gelişme göstermiştir. Donanıma yakından bağımlı, öğrenilmesi ve yazılım üretilmesi çok zor olan programlama tekniklerinden başlanarak, kuşaklar halinde gerçekleşen değişimler ile, donanımdan daha bağımsız, öğrenilmesi ve kullanılması daha kolay, çeşitli teknikler geliştirilmiştir. Bunlardan, en yaygın kullanılan ve halen en son geliştirilmiş olanı, nesneye yönelik yaklaşım tekniğidir. Dördüncü kuşak sonrası, olarak da adlandırılan bu teknikler, daha çok nesneyi esas alır ve insan zekasını taklit eder. Nesneler, belirlenmiş görevleri yerine getirmek için, çeşitli fonksiyonlarla donatılmış varlıklardır. Programlamada kullanılan nesneler, gerçek hayattaki nesnelerin davranış ve özelliklerini yansıtırlar. Çalışmamızda, programlama dillerinin teknik gelişimi ve yazılım geliştirme sistemleri ele alındıktan sonra, nesneye yönelik yaklaşım tekniği incelenmiş, bu yaklaşımın, temel kavramları ve programlama dilleri araştırılmış ve bu alanda örnek bir uyguîlama geliştirilmiştir. Uygulama, geometrik şekillerin çizilmesi, işlemler yapılması ve çeşitli fontlarda yazı yazılabilmesine imkan veren, bir çizim editörüdür. Bu editör kullanılarak oluşturulan çizimler, dosyalarda saklanabilmekte, yeniden ekrana getirilebilmekte ve gerektiğinde yazıcıdan çıktı olarak da alınabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Programming techniques have shown a continous development so far. Beginning from the programming techniques which were difficult to learn and to produce software and closely dependent on hardware units, various techniques which are easy to use and learn and more independent than hardware have been developed by means of changes achieved throughout generations. Among these, the most commonly used and still the most recently developed one is the object-oriented approach technique. These techniques which are also named as beyond the fourth generation take the object as the base and imitate the human intellect. Objects are the entities equipped with various functions to perform determined tasks. The objects used in programming reflect the behaviours and characteristics of the objects in real life In our study, after investigating the technical development of programming languages and software development systems, the object- oriented approach technique, the essential concepts and programming languages of this approach were studied and a sample application on this field was developed. The application is a drawing editor which enables to draw geometrical figures, to manipulate and io write in different fonts. The drawings formed by using this editor can be stored in files, can be revisualised on the screen when and can be obtained from the printer as output when necessary.