Farklı okulöncesi eğitim programlarının 6 yaş çocuklarının görsel algılarına etkisinin incelenmesi
Examining of effect on 6 years old children's visual perception of different pre-school education programs
- Tez No: 519523
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma, Reggio Emilia, Montessori, GEMS ve MEB Okulöncesi Eğitim Programlarının, 6 yaş çocuklarının görsel algı bileşenlerini etkileme durumlarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma grubunda GEMS Eğitim Programı alan 32, Reggio Emilia Eğitim Programı alan 31, Montessori Eğitim Programı alan 30, MEB Okul Öncesi Eğitim Programı alan 31 olmak üzere toplam 124 6 yaş çocuğu yer almıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, 2008' de Duru tarafından 6 yaş çocukları için geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan Gelişimsel Görsel Algı Testi-II (GGAT-II) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde grupların öntest-sontest puan farklarının arasındaki farkların belirlenmesinde İlişkisiz Örneklemler İçin Tek Faktörlü Varyans Analizi“ANOVA”testi kullanılmıştır. Grupların öntest-sontest puan farklarının arasında çıkan farkların hangi yönde olduğunun belirlenmesinde Post-Hoc testlerinden Bonferroni testi uygulanmıştır. Farkların hangi grubun lehine olduğunu belirlemek için betimsel istatistik sonuçları incelenmiştir. Bulgular doğrultusunda GGAT-II toplam puanları incelendiğinde, Montessori, Reggio Emilia, GEMS ve MEB Okulöncesi Eğitim Programları arasında ANOVA testi sonucuna göre anlamlı fark bulunmuştur. Bu farkın Reggio Emilia ile Montessori ve MEB Okulöncesi Eğitim Programları arasında, Reggio Emilia Eğitim Programı lehine olduğu ve Reggio Emilia ile GEMS Eğitim Programı arasında anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. El-Göz Koordinasyonu, Kopyalama, Uzamsal İlişkiler ve Görsel Tamamlama alt boyutları incelendiğinde, Montessori, Reggio Emilia, GEMS ve MEB Okulöncesi Eğitim Programları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Mekânda Konum Algısı alt testi incelendiğinde ise, Montessori, Reggio Emilia, GEMS ve MEB Okulöncesi Eğitim Programları arasında anlamlı fark bulunmuş, bu farkın Reggio Emilia ve GEMS arasında, Reggio Emilia Eğitim Programı lehine olduğu; Şekil-Zemin İlişkisi, Görsel-Motor Hız ve Şekil Değişmezliği alt boyutları incelendiğinde, Montessori, Reggio Emilia, GEMS ve MEB Okulöncesi Eğitim Programları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Bu farkın Reggio Emilia ile diğer eğitim programları arasında, Reggio Emilia Eğitim Programı lehine olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of Reggio Emilia, Montessori, GEMS and MEB Preschool Education Programs on visual perception component levels of 6 year old children. The study group included a total of 124 6-year-old children: 32 children from GEMS Education Program, 31 children from Reggio Emilia Education Program, 30 children from Montessori Education Program, and 31 children from MEB Preschool Education Program. Developmental Test of Visual Perception-II (DTVP-II) in which validity and reliability studies Duru for 6-year-old children in 2008, was used as a means of collecting data in the study. In the analysis of the data obtained in the research, one-factor ANOVA test for unrelated samples was used in determining the differences between pretest-posttest point differences of the groups. Post-hoc test of Bonferroni test was used to determine that the direction in which the difference between differences the groups average was. Descriptive statistical results were examined to determine which group the differences were in favor of. When the DTVP-II total scores in the findings direction were examined, a significant difference was found between the Montessori, Reggio Emilia, GEMS and MEB Preschool Education Programs compared to the ANOVA test result. This difference was found to be in favor of the Reggio Emilia Education Program between Reggio Emilia and Montessori and the MEB Preschool Education Programs, and there was no significant difference between Reggio Emilia and the GEMS Education Program. There was no significant differences between Montessori, Reggio Emilia, GEMS and MEB Preschool Education Programs when Eye-Hand Coordination, Copying, Spatial Relations and Visual Closure sub-dimensions were examined. When“Position in Space”subtest was examined, a significant difference was found between Montessori, Reggio Emilia, GEMS and MEB Preschool Education Programs. This difference between Reggio Emilia and GEMS, Reggio Emilia Education Program was found to be in favor of. When the“Figure-Ground ”,“Visual-Motor Speed”and“Form Constancy”subtests were examined, a significant difference was found between Montessori, Reggio Emilia, GEMS and MEB Preschool Education Programs. This difference was found to be in favor of the Reggio Emilia Education Program between Reggio Emilia and other education programs.