Cinsel istismara ilişkin bilgi ve farkındalık düzeyi ölçeği-çocuk formu'nun(7-9 yaş) geliştirilmesi
Development of the knowledge and awareness scale regarding sexual abuse – child form (aged 7–9 years)
- Tez No: 945371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Cinsel istismar çağımızda görünmez bir çığ gibi büyümekte olup bu konuda en savunmasız kitleyi okul öncesi ve okul çağı çocukları oluşturmaktadır. Ülkemizde cinsel istismara yönelik çalışmalar incelendiğinde bu konuda sıklıkla okul öncesi dönem ve ergenlik dönemi çocukları ile çalışmalar yürütülmüştür. Okul çağı çocukları ile ilgili istismar konusunda yapılmış çalışmaların sınırlı olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmada, 7–9 yaş grubu çocukların cinsel istismara ilişkin bilgi ve farkındalık düzeylerini ölçmek amacıyla, görsel ve hikâye temelli bir“Cinsel İstismara İlişkin Bilgi ve Farkındalık Düzeyi Ölçeği – Çocuk Formu”geliştirilmiştir. Araştırma, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında iki farklı devlet okulunda öğrenim gören 369 çocuğun katılımıyla nicel genel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Ölçek geliştirme sürecinde, alan uzmanlarıyla yapılan görüşmeler sonucunda kapsam geçerlilik indeksi .86 olarak hesaplanmış; açıklayıcı faktör analizi tek faktörlü yapı ve %36 varyans açıklaması ile yapı geçerliğini göstermiştir. İç tutarlılık için KR-20 katsayısı .60, test–tekrar test güvenirliği .46 olarak bulunmuştur; bu değerler çocuk örneklemine göre kabul edilebilir düzeydedir. Demografik analizler, yaş, sosyo-ekonomik düzey ve ebeveyn öğrenim durumu değişkenlerinin farkındalık puanlarını anlamlı düzeyde etkilediğini; cinsiyet ve kardeş sayısının ise anlamlı bir farklılık oluşturmadığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, geliştirilmiş ölçeğin hem akademik araştırmalarda hem de okul öncesi ve ilkokul düzeyinde koruyucu-önleyici eğitim programlarının etkililiğini değerlendirmede kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sexual abuse is increasing at an alarming rate in our age, with pre-school and school-age children representing the most vulnerable demographic. A review of studies on sexual abuse in the United States reveals that research has been conducted with preschool and adolescent children. A paucity of research on the subject of abuse in school-age children was observed. In this study, a visual and story-based“Knowledge and Awareness Level Scale on Sexual Abuse - Child Form”was developed to measure the knowledge and awareness levels of 7-9 year old children about sexual abuse. The study was designed according to the quantitative general survey model, with 369 children from two different primary school in Karaman during the 2024-2025 academic year. In the course of scale development, the content validity index was calculated to be .86, a result of interviews conducted with field experts. An explanatory factor analysis was subsequently performed, revealing a single-factor structure with 36% variance explanation. The KR-20 coefficient for internal consistency was found to be .60, and the test-retest reliability was .46. These values are acceptable for the child sample. A comprehensive demographic analysis was conducted to ascertain the factors that significantly influence awareness scores. The analysis revealed that age, socio-economic level, and parental education level were found to have a substantial impact on awareness scores. In contrast, gender and the number of siblings were found to have no significant impact on awareness scores. The results suggest that the developed scale has the potential for application in academic research.