Sıçanlarda deneysel hepatik iskemi reperfüzyon modelinde genistein'in rolü
The role of genistein in experimental hepatic ischemia reperfusion model in rats
  1. Tez No: 519536
  2. Yazar: OZAN AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VEDAT DURGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş: Hepatik iskemi reperfüzyon hasarı karaciğer transplantasyonu, karaciğer rezeksiyonu, travma, hemorajik şok gibi klinik durumlarda oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Genistein ağırlıklı olarak soya fasulyesinde bulunan, izoflovanoidler grubundan doğal bir bileşiktir. Bu bileşiğin anti-inflamatuar, anti-oksidan ve anti-kanser özellikleri olduğu deneysel olarak gösterilmiştir. Amaç: Bu deneysel çalışmamızda sıçanlarda hepatik iskemi reperfüzyon hasarı modeli oluşturarak genistein molekülünün reperfüzyon hasarında koruyucu etkinliğinin olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Yöntem ve Gereç: Çalışmada 200-250 gr ağırlığında 32 adet erkek Wistar Albino türü sıçan denek olarak kullanıldı. Sıçanlar sham grubu, iskemi reperfüzyon grubu, genistein grubu ve genistein + iskemi reperfüzyon grubu olmak üzere randomize şekilde 8'erli 4 gruba bölündü. Sham grubuna yalnızca laparotomi yapıldı. İskemi reperfüzyon grubuna laparotomi sonrası 15 dakika iskemi 20 dakika reperfüzyon uygulandı. Genistein grubuna laparotomiden 24 saat ve 1 saat önce subkutan genistein enjeksiyonu (1 mg/kg) yapıldı, iskemi reperfüzyon yapılmadı. Genistein + iskemi reperfüzyon grubuna genistein uygulamasını takiben laparotomi, iskemi reperfüzyon uygulandı. Biyokimyasal olarak ALT, AST, LDH, TNF-α, IL-6, SOD ve GPx düzeyleri ölçüldü. Deneklerin karaciğer doku örnekleri de histopatolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: Biyokimyasal parametrelerin istatistiksel karşılaştırılmasında; iskemi reperfüzyon hasarında genisteinin genisteinin kanda ALT, AST, LDH, TNF-α düzeylerini anlamlı derecede azalttığı, SOD, GPx ve IL-6 seviyesini ise arttırdığı görüldü Histopatolojik değerlendirme sonucunda genistein + iskemi reperfüzyon grubunda 3 sıçanda subkapsüler nekroz görülmekle beraber, 1 sıçanda normal histopatolojik görünüm, 4 sıçanda ise minimal ve ılımlı karaciğer parankim hasarı saptandı. Sonuç: Bu deneysel çalışmada genisteinin hepatik doku hasarının şiddetini anlamlı derecede azalttığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Hepatic ischemia-reperfusion damage is a common finding in clinical conditions such as liver transplantation, liver resection, trauma and hemorrhagic shock. Genistein – a natural isoflavonoid that is predominantly found in soybean – is shown to have anti-inflammatory, antioxidant and anticarcinogenic properties. Objective: In this experimental study, our objective was to create a model of hepatic ischemia-reperfusion injury in rats and investigate whether genistein has any protective activity against reperfusion injury. Methods and Materials: The subjects of the study were 32 male Wistar albino rats (body weight: 200-250 gr) divided into four groups of eight: control, ischemia-reperfusion, genistein, and genistein + ischemia-reperfusion. The preparation of the groups was as follows: control group, only laparotomy; the ischemia-reperfusion group, laparotomy followed by 15 minutes ischemia and 20 minutes reperfusion; the genistein group, subcutaneous genistein injection (1mg/kg) 24 + 1 hour before laparotomy, no ischemia-reperfusion; the genistein + ischemia-reperfusion group, genistein injection followed by laparotomy and ischemia-reperfusion. The analysis included ALT, AST, LDH, TNF-α, IL-6, SOD and GPx measurements and histopathological examination of the liver tissue samples. Results: The statistical comparison of the biochemical parameters showed that genistein decreased significantly the blood levels of ALT, AST, LDH and TNF-α, but increased the SOD, GPx, IL-6 levels in the rats with ischemia-reperfusion injury. Also, in the genistein + ischemia reperfusion group, 3 rats had subcapsular necrosis, 1 rat had a normal histopathological appearance and 4 rats had minimal liver parenchyma injury. Conclusion: In this experimental model, genistein significantly decreased the severity of the hepatic tissue injury.