Beyin ve sinir cerrahisi uygulanan hastalarda postoperatif derlenme ünitesinden çıkış skoru olarak ıntegrated pulmonary ındex (IPI) ve modifiye aldrete skoru (MAS) korelasyonunun değerlendirilmesi
The evaluation of integrated pulmonary index (IPI) and modified aldrete score (MAS) correlation as discharge of the postoperative care unit in neurosurgery
- Tez No: 519537
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUNALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Modifiye Aldrete Skoru (MAS), postoperatif derlenme ünitesinden çıkış kriterleri içeren, yaygın bir skorlama sistemidir. Integrated Pulmonary Index (IPI) ise; uyanık hastada aralarında ETCO2 takibinin de olduğu dört vital parametrenin kullanılarak matematiksel yöntemle bir sayının elde edildiği değerlendirme sistemidir. Biz çalışmamızda; IPI' nin postoperatif derlenme ünitesinde kullanılmasının, MAS ile korelasyon gösterip göstermediğini ve uygun IPI değerleri ile servise çıkarılmanın hastalar için 24 saatlik izlemde komplikasyonların öngürülebilirliği açısından da güvenli olup olmadığını belirlemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya Beyin ve Sinir cerrahisi uygulanan ASA I-III sınıfı, 18 yaş ve üzerindeki 31 hasta dahil edildi. Anestezi sonrası derlenme ünitesinde hastalara EKG ve AB yanında IPI için Capnostream™35 cihazı ile monitorizasyon yapıldı. Takiplerde 0., 10. ve 20. dakikadaki MAS ve IPI değerlerine bakıldı. Modifiye Aldrete Skor (MAS)'u 9 veya 10'a ulaşan hastaların IPI değerleri de kaydedilerek derlenme odasından servise transferleri sağlandı. Servis takiplerinde 24. saate kadar olan komplikasyonlar var ya da yok şeklinde kaydedildi. Çalışmamızın birinci sonlanım noktası, IPI' nin postoperatif derlenme ünitesinde kullanılmasının Modifiye Aldrete Skoru ile korelasyon gösterip göstermeyeceği; İkinci sonlanım noktası ise, uygun IPI değerleri ile derlenme ünitesinden çıkarılmanın hastalar için 24 saat süreyle olabilecek geç komplikasyonların öngürülebilirliği açısından da güvenli olup olmayacağıdır. Bulgular: Sıfırıncı dakika IPI1-MAS1 değerleri karşılaştırıldığında, %93.6 oranında uyumluluk tespit edildi. Onuncu dakika IPI2-MAS2 değerleri karşılaştırıldığında %93.6 oranında uyumluluk ve yirminci dakika IPI3-MAS3 değerleri %96.8 gibi güçlü bir oranla uyumlu iki ölçek olduğu tespit edildi. Ayrıca 24 saatlik servis takiplerinde hastalarda herhangi bir komplikasyon saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda, Anestezi Sonrası Derlenme Ünitesi (ASDÜ)' nden servise çıkış kararı verilen hastalarda ölçülen MAS ile IPI değerlerinin yüksek oranda uyumlu olduklarını ve IPI' nin bu amaçla kullanılabileceğini gördük. 'Integrated Pulmonary Index' postoperatif hasta izlemi ve servise transport kararında kullanılabilecek bir değerlendirme sistemidir. Ancak kesitsel bir aralıktaki her hastanın çalışmaya dahil edilmesi, servis takiplerinde de IPI' nin kullanılması ve erken&geç dönem komplikayonların öngörülebilirliği için daha geniş hasta serileri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Modifiye Aldrete Score (MAS) is a common scoring system that includes discharce criteria from the postoperative care unit. Integrated Pulmonary Index (IPI) also; is a scoring system that is obtained mathematically by using four vital parameters beside ETCO2 monitoring the awake patient. In our study, we aimed to show whether the use of IPI in the postoperative care unit will correlate or not with MAS, and whether it would be safe or not in terms of predictability of complications in 24 hour monitoring for patients with appropriate IPI values. Materials and Methods: Thirty-one patients aged 18 years and over with ASA I-III who underwent neurosurgery were included in the study. At the post-anesthesia care unit, the patient was monitored by ECG and the Arterial Pressure with Capnostream ™ 35 for IPI. The values of MAS and IPI at 0, 10, and 20 minutes were measured. The IPI values of the patients who reached 9 or 10 Modified Aldrete Score (MAS) were also recorded and transfered to service room. Complaints up to the 24th hour of service monitoring were recorded with or without complications. The first endpoint of our study correlates with the Modified Aldrete Score of the use of the IPI in the postoperative care unit and the second endpoint is identified as safe from the viewpoint of the predictability of late complications for patients in the 24-hour period with appropriate IPI values. Results: When the IPI1-MAS1 values at the zero minute were compared, 93.6% compliance was detected. When IPI2-MAS2 values at the tenth minute were compared, it was found that there were two scales that were compatible with 93.6% and twenty minutes with a strong ratio of IPI3-MAS3 values of 96.8%. In addition, no complications were detected in patients with 24-hour service monitoring. Conclusion: In our study, we observed that the MAS and IPI values measured in patients who were discharged from the PACU were highly compatible and IPI could be used for this purpose. Integrated Pulmonary Index is a scoring system that can be used for postoperative patient monitoring and service transport decisions. However, wider patient series are needed to include each cross-sectional patient in the study, use of IPI monitor in service monitorings, and predictability of early & late complications.