Regresyon süreksizliği yönteminde parametrik olmayan tahmin
Non-parametric estimation in regression discontinuity design
- Tez No: 519568
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL BACANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Regresyon süreksizlik yöntemi kontrol ve etki gruplarının önceden oluşturulamadığı durumlarda kullanılan yarı deneysel bir etki değerlendirme yöntemidir. Yöntemde kontrol grubu ve etki grubu“eşik değeri”olarak adlandırılan bir kritere göre belirlenmektedir. Eşik değeri çevresinde yer alan bireyler, programın uygulanması dışında bir farkı olmadığı, birbirlerine en yakın özelliğe sahip oldukları varsayılmaktadır. Bireylerin etki ya da kontrol grubuna atanma oranı yöntemin tasarımını belirlemektedir. Eşik değerine göre konumu bireyin atamasında tamamen belirleyici olduğu tasarım Keskin regresyon süreksizliği tasarımıdır. Süreksizliğin ilk adımda görsel olarak tespit edilmesi için grafiksel gösterimden faydalanılmaktadır. Programın etkisi hesaplanırken eşik değeri çevresinde ne kadar gözlemin yönteme dahil edileceğini gösteren bant genişliği hesaplanmaktadır. Bant genişliği içerisinde, eşik değerinin altında ve üstünde yer alan bireylere ait regresyon modelleri tahmin edilerek eşik değerinde bir süreksizlik ya da kırılmanın olup olmadığı incelenmektedir. Kırılma, uygulanan programın etkisi olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Regression discontinuity is a quasi-experimental impact evaluation method of assessment which is used in cases where control and effect groups can not be generated before the implementation of the program. In this method, the control group and effect group are determined according to a criterion called the threshold. Individuals, which close to threshold value are assumed to have the closest characteristic to each other, except for the application of the program. The proportion of individuals assigned to an effect or control groups determines the design of the method. In regression discontinuity design, the assignment is completely based on individuals position according to threshold. Graphical representation is used to visualize discontinuity in the first step. As the effect of the program is evaluated, the bandwidth is calculated to inclusion of how many individuals are close to the threshold to analyze. Within this bandwidth, the regression models of the individuals above and below the threshold are estimated in the threshold value, whether there is a break or discontinuity. Discontinuity is considered as the effect of the applied program.