Açık kaynaklı web tabanlı coğrafi bilgi sistemi geliştirilmesi
Development of an open-source web-gis
- Tez No: 519582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN KOCAMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ BERK ANBAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yüksek lisans tezi kapsamında yapılan bu çalışmanın amacı; Hacettepe Üniversitesi bünyesinde, açık kaynak kodlu yazılımlar kullanılarak bir CBS ortamı geliştirmektir. Tez kapsamında açık kaynak kodlu yazılımlar incelenmiş, örnek bir sistem tasarlanmış ve seçilen yazılımlar uyarlanarak bir Web tabanlı CBS uygulaması geliştirilmiştir. Test verileri toplamak ve aynı zamanda bir sivil bilim (gönüllü veri toplama) uygulaması oluşturmak amacıyla mobil bir uygulama geliştirilerek kullanıcılarından hissettiği deprem sarsıntılarının derecelendirilmesi, aynı zamanda açık kaynak kodlu bir veri tabanında toplanarak, Internet üzerinden bir harita sunucusu ile paylaşılması hedeflenmiştir. Kullanıcılar“Sarsıntıyı Hissettim”isimli Android uygulaması ile hissettikleri sarsıntı derecesini ve ayrıca konum bilgilerini veri tabanına gönderebilmektedirler. Açık kaynak kodlu PostgreSQL/PostGIS veritabanı ve MapServer harita sunucusu kullanılarak toplanan verinin Internet ortamına sunulması sağlanmıştır. Sunulan verinin içerisinde sarsıntı dereceleri, kullanıcı konum bilgisi, verinin kullanıcıdan geldiği tarih ve saat, kullanıcının dilerse girmesi için de ise isim ve soy isim bilgileri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study submitted as a master's thesis is to develop a Web based GIS environment at Hacettepe University using open source software and tools. Within the scope of the thesis, availability and functionality of open source GIS software have been investigated, a system prototype has been designed and a Web based GIS application has been implemented with selected components. In order to collect test data and create a Volunteer Geographical Information (VGI) application at the same time, a mobile app on Android operating system has been implemented. The app can collect user's experience on earthquakes after their occurence together with the location information (geographical coordinates), and the collected data is presented on the Web map server. Users can categorize and send their feeling after a quake together with the location information using the mobile app named“Sarsıntıyı Hissettim”(I felt the quake) to the database. An open source Web map server, called MapServer, is used to present the collected data to the Internet. The submitted data include quake feeling, location of the user, date and time, and name and surname of the user (depending on the user choice).