Plaka üzeri boru tipi buharlaştırıcı boru çapı değişikliğinin soğutma sistem performansı üzerine etkisinin deneysel çalışması
The experimental study of different plate on tube type evaporator diameters effect on the cooling system performance
- Tez No: 519581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL UĞURLUBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Soğutucu akışkanın soğutulmak istenen ortamdan ısı çekmesini sağlayan buharlaştırıcı, soğutma sisteminde bulunan en önemli komponenttir. Enerji verimli ürünlerin önemli olduğu bir dönemde sistemin performansını en çok etkileyen komponent olan buharlaştırıcı üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışma, ev tipi buzdolaplarındaki soğutma sistemi elemanlarından olan buharlaştırıcının performansının optimize edilmesi ve enerji tüketiminin azaltılması için boru çapının ve buharlaştırıcı performansını etkileyen kapileri boru uzunluğu ve gaz şarjının deneysel olarak geliştirilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma sadece bir model üzerinde yapılmış olmakla beraber diğer tüm ürünlere yaygınlaştırılarak kullanılabilecektir. Yapılan optimizasyon çalışması ile enerji tüketiminde meydana gelecek iyileşme, ürün gamının düşük enerjili ürünlerle genişletilmesinde faydalı olacaktır. Sonuç olarak, ev tipi buzdolabında karşılaştırılan parametreler arasında buharlaştırıcı performansını etkileyen en önemli parametrelerin gaz şarjı ve boru çapı olduğu belirlenmiştir. En düşük enerji tüketimini veren 6 mm boru ve 16 gr gaz şarjı miktarı olduğu tespit edilmiştir. Mevcut 7 mm boru ve 18 gr gaz şarjından 6 mm boru ve 16 gr gaz şarjı kullanılan sisteme geçildiğinde buzdolabının enerji tüketiminde %16,6 iyileşme sağlandığı görülmüştür. Çalışmada kullanılan buharlaştırıcının bir ürüne uygulanarak seri üretime geçilmesi ve diğer ürünlere de yaygınlaştırılarak kullanılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The evaporator, which enables the refrigerant to draw heat from the desired environment, is the most important component in the refrigeration system. In a period when energy efficient products are important, studies are being made on the evaporator which is the component that effects the performance of the system most. This study was designed to optimize the performance of the evaporator from the refrigeration system components in domestic refrigerators and to experimentally improve the capillary tube length and gas charge effecting pipe diameter and evaporator performance to reduce energy consumption. The study can be used only on one model and spread to all other products. With the optimization work done, the improvement in energy consumption will be beneficial in expanding the product range with low-energy products. As a result, it has been determined that the most important parameters effecting the evaporator performance among the comparative parameters in the domestic refrigerator are gas charge and pipe diameter. It has been determined that the minimum energy consumption is 6 mm pipe and 16 gr gas charge amount. It has been observed that the energy consumption of the refrigerator has improved by 16,6 % when the existing 7 mm pipe and 18 gr gas charge to 6 mm pipe and 16 gr gas charge system are used. The evaporator used in the study is planned to be applied to a product and to be used in series production and spreading to other products.