Phaseolus vulgaris l.'den gümüş nanopartiküllerin biyosentezi ve antifungal etkinliklerinin incelenmesi
Biosynthesis of silver nanoparticles from Phaseolus vulgaris L. and investigation of their antifungal activities
- Tez No: 519605
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SÜMER ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, protein içeriği yüksek bir baklagil olan Phaseolus vulgaris L. (Yunus-90) bitkisinin farklı bölümlerinden fito-nano teknolojik yöntemle hazırlanmış gümüş nanopartiküllerin, hedef bitkide patojenik etki gösterdiği bilinen çeşitli fungus türlerine karşı antifungal etkinliklerinin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde, çalışma kapsamında kullanılacak bitki örnekleri, steril edilen bitki tohumlarından, perlit ortamında Hoagland besi çözeltisi kullanılarak iklim kabininde yetiştirilmiştir. Takip eden aşamada; bitkinin yaprak, gövde ve kök bölgelerinden fito-nanogümüş partiküllerin elde edilmesi gerçekleştirilmiştir. Sentezi başarılı bir biçimde gerçekleştirilen nanopartiküllerin yapısı uygun spektral analiz yöntemleri (UV-vis, FT-IR, TEM, SEM ve DLS) kullanılarak aydınlatılmıştır. Tez çalışmasının son bölümünde, Colletotrichum sp., Fusarium oxysporum, F. acuminatum, F. tricinctum, F. graminearum, F. incarnatum, F. culvarum, Rhizoctonia solani, Sclerotinia sclerotiorum, Alternaria alternata ve Sclerotium rolfsii fungal patojen türlerinin gelişimlerinin baskılanmasında, hem fito-nano yöntemle hem de standart kimyasal yöntemlerle sentezlenen gümüş nanopartiküllerin etkinlikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we aimed to synthesize silver nanoparticles by the phyto-nanotechnological method from the different parts of Phaseolus vulgaris L. (Yunus-90), a highly proteinaceous plant legume, and to determine their antifungal activities against various fungi species known to have a pathogenic effect on the target plant organism. In the first part of the study, plant samples to be used during the study were grown from the sterilized plant seeds in a climate cabinet using Hoagland's nutrient solution in the perlite medium. The following step; includes the preparation of phyto-nanoparticles from leaf, stem and root regions of the plant. The structure of the successfully synthesized nanoparticles was elucidated using appropriate spectral analysis methods (UV-vis, FT-IR, TEM, SEM, and DLS). In the last part of the study, the efficacy of silver nanoparticles synthesized by both phyto-nano method and standard chemical methods in the suppression of Colletotrichum sp., Fusarium oxysporum, F. acuminatum, F. tricinctum, F. graminearum, F. incarnatum, F. culvarum, Rhizoctonia solani, Sclerotinia sclerotiorum, Alternaria alternata, and Sclerotium rolfsii's fungal pathogen isolate development has been comparatively investigated.