Avrupa Birliği yurttaşlığı
European Union citizenship
  1. Tez No: 519646
  2. Yazar: GÖKTÜRK KIZIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AKŞEMSETTİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın ana amacı Maastricht Antlaşmasıyla hukuki bir boyut kazanan Avrupa Birliği vatandaşlığının neden başarısız olduğuna yönelik değerlendirmede bulunmaktır. Avrupa tarihinde meydana gelmiş önemli olayların Avrupa ülkelerini ve toplumlarını fikirsel ve kimliksel olarak nasıl oluşturduğu sorusu çerçevesinde Avrupa vatandaşlığının gelişimi ele alınacaktır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Uluslararası İlişkiler teorilerinden konstrüktivizm/inşacılık yaklaşımı açıklanacak ve kimlik, kültür unsurlarına değinilecektir. İkinci bölümde, yurttaşlık kavramının Avrupa tarihi içerisindeki gelişimi aktarılacaktır. Üçüncü bölümde, on dokuzuncu yüzyıl öncesi ve sonrası Avrupa içerisinde yaşanan gelişmeler ve ortaya koyulan fikirler doğrultusunda Avrupa'daki kimlik, kültür ve yurttaşlığın gelişimi anlatılacaktır. Dördüncü bölümde ise, Avrupa Birliği'nin tarihsel gelişimi ile birlikte 1993 yılında hukuksal zemin kazanan Avrupa Birliği vatandaşlığına dair değerlendirmelerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to make evaluations why the European Union citizenship which acquired a legal dimension through the Maastricht Treaty failed. The development of European Union citizenship will be analyse within the frame of question of how important events in the European history have shaped the European countries and societies in an ideologically and identically manner. This study consist of four parts. In the first part, the concept of constructivism which is the theory of international relations will be explained and also identity and culture elements will be mentioned. In the second part, the development of the concept of citizenship in European history will be expkained. In the third part, the development of identity, culture and citizenship in Europe will be explained in the direction of the developments and ideas in European history. In the fourth part, evaluation will be made about historical developments of European Union and European Union citizenship which gained legal ground in 1993.