Avrupa Birliği yurttaşlığı
  1. Tez No: 159060
  2. Yazar: AHMET ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
127 ÖZET Yurttaşlık, genel bir tanımlamayla, bir siyasî topluluğa aidiyetten kaynaklanan hak ve yükümlülükler bütünü olarak ifade edilebilir. Bu tanımla ortaya konulan yurttaşlık kavramının kökeni antik dönemlere kadar uzamaktadır. Antik çağlardan itibaren karşılıklı görev ve imtiyaz ifade etme ve siyasî topluluğa aidiyet belirten statü olma içeriği bir arada var olan yurttaşlık, toplumsal mücadelelerin de konusu olmuştur. Başlangıçta Roma Antlaşması altı Avrupa devleti arasında ortak bir pazar oluşturarak bir Avrupa ekonomik birliği kurmakla yetinmişti. O aşamada Topluluk üyesi devletlerin vatandaşları ile ilgili olarak sadece üye devletler arasında kişilerin serbest dolaşımına ilişkin engellerin ortadan kaldırılması öngörülmüştü. Bu durumda Topluluk içindeki insanlar kendi devlet sınırlan dışında ancak ayrıcalıklı yabancılar olacaklardı. Maastricht Antlaşması ile ortaya konulan yurttaş kavramı yurttaşa yakınlık ve Birlik yurttaşlığı statüsü ile karşımıza çıkmaktadır. Maastricht Antlaşmasında yurttaşlık kavramının esas alınmış olması rastlantı eseri ya da bir hata sonucu değildir, tam tersine bilinçli olarak, yurttaşlık statüsü ve vatandaşlık statüsünün farkının bilinmesi nedeniyle yapılan bir tercihtir. Bir üye devlet vatandaşlığına bağlı olarak kazanılan Avrupa Birliği yurttaşlığı, ulus-devlet sınırlarının ötesinde bir yurttaşlık tanımı getirerek, modern yurttaşlığın mekansal sınırlarının sorgulanmasına yol açmaktadır. Avrupa Birliği yurttaşlığı ile birlikte ilk kez, yurttaşlık kan bağı ya da doğum yeri esaslarının dışında tanımlanır olmuştur. Modern yurttaşlık ulus-devlete aidiyeti ifade etmekte, Avrupa Birliği yurttaşlığı ise ulus-üstü bir örgütlenme içinde yer almaktadır. Avrupa'da farklı yurttaşlık gelenekleri bulunmaktadır. Bu geleneklerin geliştiği ülkelerin ulusal kimlik politikalarıyla birlikte yurttaşlık da devrimci, pasif-demokrat ya da devletçi-plebister bir içerik kazanmıştır. Üye devlet vatandaşlığı koşuluna bağlı olarak kazanılan Birlik yurttaşlığı da işte bu geleneklerin içinde dünyaya gelmiştir. Avrupa Birliği yurttaşlığının içeriğinin belirlenmesinde de bu farklı geleneklerin çatışması ya da işbirliği rol oynayacaktır.128 Çağlar boyunca oluşan ortak Avrupa ideallerinin temelinde yükselen yeni Avrupa bütünleşmesi hareketini öncekilerden ayıran ve başarılı olmasının arkasında yatan temel neden güce dayalı bir bütünleşme modeli yerine rızaya ve özellikle de ortak hukukun oluşturulmasına ve bu hukukun üstünlüğüne dayalı bir modelin benimsenmiş olmasıdır. Yine bu hukuk tarafından üretilen Birlik yurttaşlığı ise bu hali ile üye devlet vatandaşlarına sınırlı bir şekilde bazı siyasî haklar tanımış, sosyal ve kültürel haklan esas itibarı ile yurttaşlık hakları kapsamı dışında tutulmuştur. Ancak Birlik yurttaşlığı da, tıpkı Avrupa kimliği ve siyasî birlik tartışmaları gibi henüz oluşumunu tamamlamamıştır. Avrupa Birliği yurttaşlığı statüsü sürekli gelişme göstererek, üye devlet vatandaşlarının, ulusal hukuklarından bağımsız olarak ve doğrudan AB hukuku çerçevesinde yeni haklar elde etmelerini sağlayacaktır. Bundan sonraki süreçte AB yurttaşlığı, tanınacak yeni haklarla hukukî yapısı güçlenerek bu alanda kendisine yöneltilen yetersizlik ve dar kapsamlılık eleştirilerini ortadan kaldıracaktır.
Özet (Çeviri)
129 SUMMARY Citizenship, in a general sense, is described as a whole rights and duties stemming from belonging to a political community. The main source of this concept which is depicted with before-mentioned statement dates back to the ancient times. From the moment the first political societies sprang, nationality not only has included both mutual obligations and concessions and status of belonging to a certain society in terms of its nature, but also has been the main topic of some political fights. In the beginning, giving rise to a common market among six countries, Treaty of Rome was contented with establishing European Economic Community. In that stage, as far as citizens of member states were concerned, the Treaty of Rome brought about removing all obstacles in the way of free movement of persons throughout the territories of the member states. Accordingly, people who were in the territory of Community but abroad became only privileged foreigners. We see the notion of nationality in the Maastricht Treaty as a status of citizenship of the European Union and closeness to citizenship. The fact that the Maastricht Treaty has dealt with the concept of citizenship is neither coincidence nor error, by contrast, it is the outcome of a strong preference in order to show that the status of citizenship and the status of nationality are difference. Introducing a new nature beyond the borders of nation-states, citizenship of the European Union which is acquired depending on a nationality of one of the member states has led to inquire into the conventional borders of contemporary nationality. With the citizenship of the European Union, for the first time, citizenship was described by taking into consideration some bases with the exception of birth place and blood relative. While the contemporary nationality is a statement of belonging to a nation state, the citizenship of the European Union is encompassed by a supranational organization. There are different nationalities in Europe in terms of their traditions. Accompanying national identity politics, the idea of nationality has gained a130 revolutionary, a passive-democrat, or a statuesque nature in some countries in which those traditions have developed. Citizenship of the European Union which is acquired depending on a nationality of one of the member states was born in the realm of above mentioned traditions. There is no doubt that both the conflict of these traditions and the cooperation of these traditions will play a vital role in the achievement of accurate description of the citizenship of the European Union. The main reason which is not only differs the European integration movement that is based on the foundations of the common European ideas occurred throughout history from the other movements but also is the secret of its success is the fact that the European integration movement has chosen a model of integration founded upon both consent of all parties and establishing a common law, especially, upon the rule of law rather than a model of integration based on force. The citizenship of the European Union which has been produced by EU law granted certain political rights to the citizens of member states, in addition to this, we should emphasize that the rights stemming from the citizenship of the European Union didn't include the social and cultural rights. Like disputes on the European identity and political integration, the citizenship of the European Union has not fully developed. In a continuous progress, the status of citizenship of the European Union will provide the citizens of member states with the new rights apart from the rights resulting from national laws. In future, we firmly believe that the citizenship of the European Union will be reinforced with the new rights in terms of its legal structure; in addition, it will win the argument about its inadequacy and insufficiency.