Examining the dark side of leadership: The role of gender on the perception of abusive supervision
Karanlık liderliğin incelenmesi: İstismarcı yönetim algısında toplumsal cinsiyetin rolü
  1. Tez No: 519677
  2. Yazar: SELİN TAFTAF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE PINAR ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezin amacı, toplumsal cinsiyetin ve kişilerin cinsiyetçilik tutumlarının istismarcı yönetim algısına etkisini Türkiye'den elde edilen örneklem üzerinde incelemektir. Karanlık liderlik türlerinden biri olarak tanımlanan ve yöneticilerin çalışanlarına karşı sergiledikleri, fiziksel rahatsızlık harici iş ortamındaki her türlü düşmanca davranışı içeren istismarcı yönetim, liderlik literatüründe nispeten yeni ve henüz tamamen keşfedilmemiş bir kavramdır. İstismarcı yönetimin olumsuz sonuçları daha yaygın bir şekilde araştırılmış olsa da, istismarcı yönetimin öncülleri, hala araştırılması gereken konular arasında yer alır. Ayrıca, istismarcı yönetim algısı, farklı toplumsal cinsiyet rolü kalıpları göz önüne alınarak henüz incelenmemiştir. Bu sebeple, bu çalışma, istismarcı yönetim algısında yönetici cinsiyeti, çalışan cinsiyeti ve yönetici-çalışan ikili ilişkisinde cinsiyet benzerliğinin etkilerine ışık tutmayı hedeflemiştir. Ek olarak, kişilerin kadın ve erkeklere yönelik cinsiyetçilik tutumlarının (düşmanca cinsiyetçilik ve korumacı cinsiyetçilik), istismarcı yönetim algısına düzenleyici etkisi de çalışma kapsamında incelenmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkileri gözlemlemek ve çalışmanın denencelerini test etmek amacıyla, Ankara'da bulunan çeşitli üniversitelerdeki lisans ve lisansüstü öğrencilerinin katıldığı 260 kişilik bir örneklem grubu oluşturulmuştur ve sonuçlar sayısal yöntemler kullanılarak yorumlanmıştır. Bu çalışma, toplumsal cinsiyet rollerinin ve cinsiyetçilik tutumlarının istismarcı yönetim algısına etkisini Türkiye'de ölçen ilk çalışma olarak literatüre katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to investigate the roles of supervisor gender, subordinate gender and perceivers' sexist attitudes within the context of perception of abusive supervision on a Turkish sample. Defined as a form of dark leadership through which supervisors engage in hostile behaviors, excluding any physical harassment, towards their subordinates at the workplace, abusive supervision is relatively a new phenomenon that is rather unexplored in the leadership literature. Even though negative consequences of abusive supervision have been investigated, the antecedents that lead to the abusive supervision are still in need of further research. Moreover, perceptions of abusive supervision have not yet been explored with reference to the differential gender stereotypes. Therefore, this thesis examines the roles of supervisor gender, subordinate gender and gender similarity in supervisor-subordinate dyad on subordinate's perception of abusive supervision. The moderating effects of the sexist attitudes of the perceivers (hostile sexism and benevolent sexism) on the relationship between the supervisor behavior and the perception of abusive supervision are also investigated. In order to observe the relationships and test the hypotheses, data was collected from 260 graduate and undergraduate students from various universities located in Ankara, Turkey and analyzed by using quantitative methods. This study contributes to the leadership literature by examining the roles of gender and sexist attitudes on the perception of abusive supervision through vignettes, which are used for the first time on a Turkish sample.