Hipospadias nedeniyle opere edilen olgularda ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası yapılan üroflow incelemelerinin karşılaştırılması
Comparison of preoperative and postoperative uroflow examinations in cases operated for hypospadias
- Tez No: 707674
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TUĞRUL TİRYAKİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hipospadias, anterior üretranın tam olmayan gelişimi nedeniyle ortaya çıkan bir ventral penis anomalisidir. Hipospadiaslı hastalarda ameliyat öncesi meatal darlığa bağlı işeme güçlüğü görülebilir. Ameliyat sonrası üroflov incelemesinde saptanan parsiyel obstrüksiyon bulguları uygulanan prosedüre bağlı oluşturulan yeni üretradaki darlığa bağlı olduğu düşünülmektedir. Ameliyatla oluşturulan neoüretrada darlık olup oluşmadığını gösterebilmek için, hastaların ameliyat öncesi ve sonrası işeme fonksiyonlarını değerlendirmek amacıyla çeşitli laboratuar incelemeleri yapılmıştır. Bunlardan çoğunlukla yapılan üroflovmetri çalışmalarıdır. Çalışmamıza, Ocak 201O ve Haziran 2013 tarihleri arasında Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniğinde hipospadias tanısı ile opere edilen ve takipte olan 4 7 çocuk olgu ile, hipospadias ya da başka üriner sistem yakınması olmayan 32 sağlam çocuk olgundan oluşan kontrol grubu dahil edildi. Olguların ameliyat öncesi, ameliyat sonrası ve kontrol grubun üroflovmetrik incelemeleri (Maksimum idrar akış hızı, Ortalama idrar akış hızı, İşenen miktar, İşeme süresi, Maksimum hıza ulaşma süresi), ve USG ile bakılan rezidü idrar miktarı karşılaştırıldı. Hipospadias tanılı 4 7 çocuk olgu; ameliyat yaşı, mea lokaliazasyonu, yapılan ameliyat tipi, kaç kez ameliyat olduğu, kullanılan katater tipi, yatış süresi ve komplikasyon açısından değerlendirildi. Hipospadias tanısı ile opere edilen olguların yaş ortalaması 6, 1 yıl iken, kontrol grubundaki 32 olgunun yaş ortalaması 7,78 yıl idi. Olguların hastanedeki yatış süresi ortalaması 5,67 gün, komplikasyon oranımızın %19,1 olarak tespit edildi. En sık olarak üretrokutanöz fistül ve meatal stenoz komplikasyonlarıyla karşılaştık. Çalışmamızda preop yapılan üroflow akım eğrisinde en sık bell tipi akım (%57,4), kontrol grupta da en sık bell tipi akım (%43,8) görülmektedir. Post op üroflov akım eğrisinde de en sık bell tipi akım görülürken plato tipi akımda ise anlamlı azalma tespit edildi. Bu sonuç ile yapılan hipospadias cerrahisinin idrar akış süresini kısalttığı ve idrar akımını arttığı görülmektedir. Üroflovmetre ölçümlerinin değerlendirmesinde hipospadiaslı olguların kontrol grubu ile karşılaştırıldığında ameliyat olmadan öncede akım hızlarının düşük ve mesanede rezidü idrarı olan olgular olduğu görülmektedir. Ameliyat sonrası ölçümlerinde ise yine kontrol grubu ile karşılaştırıldıklarında akım hızında ve rezidü idrar miktarında anlamlı fark olduğu, preoperatif değerlendirme ile farkı olmadığı görülmektedir. Bu sonuçlar hipospadiaslı olguların işeme dinamiğinin ve üretradaki parsiyel obstrüksiyonun başlangıçtan beri var olduğu, ameliyat ile bu durumun düzelmediği aynen muhafaza edildiğini göstermektedir. Çalışmamızda uygulanan ameliyat tipi ile üroflovmetre değerlendirmeleri arasında herhangi bir anlamlı ilişki bulunmamıştır. Hastanede yatış süreleri ile mea lokalizasyonunun ilişkili olduğu penil, penoskrotal lokalizasyonlu meası olan hastaların daha uzun süre hastanede yattığı belirlendi. Hastalarda kullanılan kateter tipinin komplikasyon oluşumu ile ilgisi olmadığı görüldü. Bu nedenle zoant katater kullanımını, hastanede yatış süresinin kısalttığından önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
Hypospadias is a ventral penis anomaly, due ta the non-development of fully the anterior urethra, Preoperative difficulty in urination can be seen in patients with hypospadias, due ta meatal stenosis. The partial obstruction findings which are identified in the uroflow examination after the surgery; are believed ta be linked of implemented the procedures ta form a new urethral stricture. There are variety of laboratory tests ta evaluate the patients ' before and after surgery urination functions ın order to show surgically created neourethra stenosis is whether. In these mostly, uroflowmetry studies are done. Between January 2010 and June 2013, in Ankara Children's Hematology Oncology Training and Research Hospital Pediatric Surgery clinic, 4 7 children cases who were treated and follow-up with the diagnosis hypospadias and the control group 32 healthy children, without hypospadias ar other urinary tract symptoms were included ın our study. Uroflowmetric studies(Maximum urinary flow rate, the average urinary flow rate, amount of urination time, time ta reach the maximum speed), and the residual amount of urine by checking USG of the cases before surgery and after surgery, and the control group, were compared. In 4 7 children cases with a diagnosis of hypospadias were recorded far surgery age, mea localization, the type of surgery performed, how many times had the surgery, type of used catheter, length of stay, and the complications. While the mean age of operated cases with hypospadias diagnosis was 6. 1 year, the mean age of 32 cases in the control group was 7.78 years, respectively. The average length of stay in the hospital of cases was 5,67 days, and we determined that the complication rates were %19,1. We encountered that the most frequent complications were urethracutanose fistula and meatal stenosis. In our study, the most common preoperative is bell-type current (%57,4), ın the control groups the most common uroflow current curve is bell-type current(%43,8). While the most common post-op uroflow current curve is bell type, a signifıcant decrease ın the plateau current was determined statistically. As a result of this hypospadias surgery, shortened the urine flow time increased urine flow is seen. In the assessment of hypospadias cases compared with the control group üroflowmeter measurements; evaluation before surgery already low flow rates and patients with residual urine of bladder is seen. When compared the measurements after surgery within the control group, a signifıcant difference in flow rate and of the amount of residual urine is seen, also compared with preoperative evaluation, there is no difference is seen. These results show that voiding dynamics and partial obstruction ın urethra of cases has been around since the beginning, after the operation this situation has been preserved intact. In our study, there was no association between the type of surgery and uroflowmetry reviews. Duration of hospitalization was associated with the mea localization; patients with penile, penoscrotal localized meas were longer in stay of the hospital. There was no association between the formation of complications and the type of used catheter in patients Therefore we recommend the use of the zoant catheter, to shorten the length of hospital stay.