Mide adenokarsinom tanılı hastalarda pentraxin-3, interlökin-8 ve vasküler endotelyal büyüme faktörü seviyelerinin belirlenmesi
Determi̇nati̇on levels of pentraxi̇ne-3, interloci̇n-8 and vascular endotheli̇al growth factors i̇n pati̇ents di̇agnosed gastri̇c adenocarci̇noma
- Tez No: 519764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN KORKUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Mide tümörlerinin %90-95'i malign olup bunların %95'e yakın kısmını karsinom oluşturmaktadır. Mide kanseri genellikle geç belirti vermesi ve kendine özgü semptomları olmaması nedeniyle sinsi bir hastalık olarak kabul edilir. Erken evrede yakalandığı zaman 5 yıllık sağ kalım çok yüksek olduğu için hastalığın erken tespitine yardımcı olacak tarama programları ve biyokimyasal tetkikler hastalığın surveyansı için önem arzetmektedir. Çalışmamızda mide kanserlerinde daha önceden hiç çalışılmamış ve çok az çalışılmış markerlar çalışarak hastalığın patogenezine katkıda bulunmak için serum Pentraxin-3 (PTX3), İnterlökin-8 (IL-8) ve Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF) seviyelerini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Mide adenokarsinom tanısı konulan 45 hasta ile tamamen sağlıklı 30 kontrol grubundan alınan kan örnekleri serumlarına ayrıldıktan sonra serum Human PTX3 hazır ticari kiti, serum human IL-8 hazır ticari kiti ve serum human VEGF hazır ticari kiti kullanılarak ELISA yöntemi ile çalışıldı. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Numerik değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Histogram grafiği ile incelendi. Hipotez testleri olarak Student t testi, Mann-Whitney U testi, Spearman korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: 90-95% of the stomach tumors are malignant and nearly 95% of them are carcinomas. Stomach cancer is often concidered a sneaky disease since it has its own symptoms which are usually late. Screening and biochemical examination help in the early detection of the disease are vital for the surveillance of the disease since the disease has 5-years survival rate at the early stage detection which is considered very high. In our study, we focused on to determine the levels of serum Pentraxin-3 (PTX3), Interlökin-8 (IL-8) and Vascular Endothelial Growft Factor (VEGF) to contribute to the pathogenesis of the disease by studying the markers that are studied at all. Material and method: After the collection and separation of the blood samples that belong to 45 patients diagnosed gastric adenocarcinoma and 30 healthy test subject from control groups into sera, they were studied by ELISA method using serum Human PTX3 ready commercial kit, serum Human IL-8 commercial kit, and serum Human VEGF. SPSS 22.0 package program used for analysis of the data. The relevance of the normal distribution of numerical variables examined by a histogram. Student t-test, Mann Whitney U test, Spearman correlation test used as hypothesis tests.