Mide kanseri hastalarında intraabdominal tümör lokalizasyonunun incelenmesi
Intra-abdominal tumor distribution in gastric cancer patients
  1. Tez No: 525937
  2. Yazar: ABOLFAZL ASADOLLAHI ARBATANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ADLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
MİDE KANSERİ HASTALARINDA İNTRAABDOMİNAL TÜMÖR LOKALİZASYONUNUN İNCELENMESİ Amaç: Tümör yatağı midenin anatomik lokalizasyonuna göre farklılık gösterebilir. Bu çalışmanın amacı, mide kanserli hastalarda abdomende tümör dağılımını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Preoperatif abdomino-pelvik görüntüleri olan 71 mide adenokarsinom tanılı hasta dahil edildi. Gastro-özefageal bileşke tümörü olan hastalar çalışmaya alınmadı. Cerrahi öncesi gross tümör her hasta için çizildi ve bir diyagram üzerinde işaretlendi. Diyagramda abdomen üç axial (T11, L1 ve L3 vertebraların üstünden) ve mid-klaviküler hattan geçen iki kranio-kaudal çizgi ile dokuz parçaya bölündü (üst-orta-alt / sağ-sol-iç). Bulgular: Median hasta yaşı 60 (29-82) idi. Erkek/kadın oranı 49/22 idi. Tümör patolojisi tüm hastalarda adenokarsinom idi. Endoskopik tümör yeri 35 (%49.3) hastada antrum, 18 (% 25.3) hastada küçük kürvatuar, 8 (%11.3) hastada büyük kürvatuar ve 10 (%14.1) hastada kardia idi. Patolojik tümör evreleri bir (%1.4) hastada T1, altı (%8.5) hastada T2, 30 (%42.3) hastada T3, 34 (%47.9) hastada T4 idi. Lenf nodu tutulumu 59 (%83.1) hastada mevcuttu (N1: 14, N2: 19, N3: 26). Tüm hastalar cerrahi [total gastrektomi: 37 (%52.1), subtotal gastrektomi: 34 (%47.9)] ve adjuvan kemo-radyoterapi ile tedavi edilmişti. Tümör bir (%1.4) hastada üst-sağ kadranda, 3 (%4.2) hastada üst-sol kadranda, 36 (% 51.7) hastada üst-iç kadranda, 4 (%5.7) hastada alt-sol kadranda, 3 (%4.2) hastada alt-sağ kadranda, 24 (%33.8) hastada alt-iç kadranda yer almaktaydı. Sonuç: Mide kanserli hastaların %84.5'inde tümör T11-L3 vertebralar aralığında midklaviküler hatlar arasında yer almaktadır. Preoperatif görüntüleri olmayan hastalarda tedavi alanı bu bölgeyi içine almalıdır.
Özet (Çeviri)
Intra-abdominal tumor distribution in gastric cancer patients Purpose/Objective(s): Tumor bed may vary based on the stomach location. Purpose of this study was to evaluate abdominal tumor distribution in gastric cancer. Material/Methods: 71 gastric adeno carcinoma patients with preoperative abdomino-pelvic images were included. Patients with gastro-esophageal junction tumors were excluded. Preoperative gross tumor was contoured for each patient and marked on a diagram, dividing abdomen into 9 quadrants based on three axial lines drawn above T11, L1 and L3 vertebras and two cranio-caudal lines drawn from midclavicular points (upper-middle-lower/right and left lateral-medial: UR, UM, UL, LR, LM, LL), to show its location in abdomen. Results: Median patient age was 60 (29-82). Male/female ratio was 49/22. Tumor pathology was adeno carcinoma in all patients. Endoscopic tumor location was antrum in 35 (49.3%), lesser curvature in 18 (25.3%), greater curvature in 8 (11.3%), and cardia in 10 (14.1%) patients. Pathologic tumor stages were T1 in one (1.4%) patient, T2 in six (8.4%), T3 in 30 (42.3%), and T4 in 34 (47.9%). Lymph node involvement was present in 59 (83.1%) patients (N1: 14, N2: 19, N3: 26). All patients were treated with surgery [total gastrectomy: 37 (52.1%), subtotal gastrectomy: 34 (47.9%)] and adjuvant chemo-radiotherapy. Tumor was located in upper-medial quadrant in 36 (51.7%), upper-left quadrant in 3 (4.2%), upper-right quadrant in one (1.4%), lower-left quadrant in 4 (5.7%), lower-right quadrant in 3 (4.2%), and lower-medial quadrant in 24 (33.8%). Conclusion: Tumor location was between T11-L3 vertebrae and mid-clavicular lines in 84.5% of the gastric cancer patients. Treatment volume should cover this area in patients without pre-operative images.