Granny smith elma çeşidine yapraktan çinko (Zn) uygulamalarının meyve kalitesine etkisi
Effects of foliar zinc (Zn) applications on fruit quality of granny smith apple cultivar
- Tez No: 519763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çinko (Zn) bitkide protein sentezine doğrudan katılan ve 300'den fazla enzimin etkinliğinde doğrudan veya dolaylı olarak rol alan önemli bir mikro besin elementidir. Çinko noksanlığı altındaki bitkilerde hücre uzaması, hücre bölünmesi ve bölünen hücrelerin farklılaşması gibi olaylar olumsuz etkilenmektedir. Sonuç olarak da, bitkide büyüme durmakta ve buna bağlı olarak verim ve kalite azalmaktadır. Bu tez çalışması ile yarı bodur MM111 anacı üzerine aşılı Granny Smith (Malus x domestica Borkh.) elma çeşidinin verim ve kalitesi üzerine farklı zaman ve uygulama rejimine bağlı olarak yapraktan Zn uygulamalarının meyvenin fiziksel ve kimyasal özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Tesadüf parselleri deneme desenine göre kurulan denemede %0.2 Zn (ZnSO4.7H2O ) dozunda ve her uygulama arasında 1 ay olacak şekilde tam çiçeklenmeden sonra bir (Zn1), iki (Zn2) ve üç kez (Zn3) yapraktan Zn uygulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Zinc (Zn) is an important micronutrient element that directly participates in protein synthesis in plants and plays a direct or indirect role in the activity of more than 300 enzymes. In plants with zinc deficiency, events such as cell elongation, cell division and differentiation of dividing cells are adversely affected. As a result, the growth of the plant is stopped and the yield and quality are reduced accordingly. This thesis study investigated the effect of Zn applications on leaf of Granny Smith (Malus x domestica Borkh.) apples on semi-dwarf MM111 parents on the yield and quality of apple cultivars depending on different time and application regime on the physical and chemical properties of the fruit. According to experiments based on the design of coincidence parcels, one (Zn1), two (Zn2) and three times (Zn3) Zn applications on leaf were applied after full flowering at a dose of 0.2% Zn (ZnSO4.7H2O) and one month between each application.