Early republican reforms from the perspective of elite vs. the people, with particular reference to the alphabet and language reforms
Aydın ve halk ayrımı bağlamında, özellikle alfabe ve dil devrimleri bazında cumhuriyet dönemi devrimleri
  1. Tez No: 51978
  2. Yazar: ALİ DİKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LÜTFULLAH KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
KİSA ÖZET Yüzyıllardır sürdürdüğümüz Batılılaşma çabalarının iki önemli unsuru olan aydın ve halk, kendilerini birbirlerinden uzak iki ayrı grup gibi algılamış, bu ise hedeflenen modernleşmenin yeterince gerçekleşmesini önlemiştir. Dil ve Harf Devrimleri bağlamında somutlaştırmaya çalıştığımız bu kopukluğu aşmanın yollarından başta geleni, her iki kesiminde birbirini daha iyi anlamasıdır. Bu amaçla tez boyunca halkın Batılılaşma çabalanndaki pozisyonu irdelenilmeye çalışıldı. Tez iki kısımdan oluşuyor. Birinci kısımda Cumhuriyet sonrası Batılılaşma sürecinde yapılan inkılapların genel felsefesi, amaçlan, halkın savaş sonrası durumu ve genel olarak devrimleri algılayış tarzı kısaca verilmeye çalışıldı. İkinci kısımda ise, ilk kısmın genel plandaki yaklaşımları Harf ve Dil devrimleri bazında incelendi. Halk-aydın arasındaki kopukluk ise, her iki kısımda ele alınan ortak nokta oldu. İV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The people and the intellectuals, the two significant agents of the efforts of Westernization over centuries, were handled as two separate groups by two sides, which prevented the planned modernization at the desired rate, the principal way to overcome this gap, which is concretized within the context of alphabet and language reforms, is to comprehend mutually. So the position of the people in Westernization efforts is studied throughout the thesis. The thesis comprises of two parts: First, the general philosophy and the aims of the reforms put into effect after the formation of Republic, a general outlook of the people in the post-war period and the manner in which people comprehended the reforms are briefly examined. Second, the alphabet and language reforms from the perspective of its relation to the people have been examined. The gap between the intellectuals and the people is the common point of these two parts. m