Narrative strategies in Ford Madox Ford's 'Parade's End' and 'The Good Soldier'
Ford Madox Ford'un 'Parade's End' ve 'The Good Soldier' adlı yapıtlarında anlatı teknikleri
  1. Tez No: 51976
  2. Yazar: MELTEM KIRAN RAW
  3. Danışmanlar: DR. LEONARD KNİGHT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Özet Ford Madox Ford'un Parade's End ve The Good Soldier adlı Yapıtlarında Anlatı Teknikleri Meltem Kıran Raw ingiliz Edebiyatı Doktora Tezi Tez Yöneticisi: Dr. Leonard Knight Ocak, 1996 Fransız düşünürü Roland Barthes, bir yazınsal yapıtın anlamını yazarının belirlediğini savunan ve yapıtın yorumunda yazara öncelik veren yazın kuramlarına karşı çıkmıştır. Barthes'a göre, metne anlam yükleyen yazar değil, okurun kendisidir. Barthes, okurun bir öykü çerçevesinde gelişen metinleri“anlaşılır”kılma çabasında en önemli etkenin metinlerin anlatı özellikleri olduğunu vurgular. Barthes'in görüşleri doğrultusunda Fransız eleştirmen Gerard Genette yazınsal anlatılar üzerine kapsamlı bir kuram geliştirmiştir. Bu çalışma, Barthes ve Genette'in görüşlerinin işlğl altında ? İngiliz yazar Ford Madox Ford'un Parade's End ve The Good Soldier adlı yapıtlarım inceleyecektir. Her iki yapıtta da anlatıcılar kendilerini bir roman kişisiyle özdeşleştirirler. Bu çalışmanın amacı, yapıtlardaki anlatı tekniklerini inceleyerek, anlatıcıların geçirdikleri özdeşleşme sürecinin yapıtların yorumundaki etkilerini tartışmaktır.
Özet (Çeviri)
Abstract Narrative Strategies in Ford Madox Ford's Parade's End and The Good Soldier Meltem Kıran Raw Ph. D. in English Literature Advisor: Dr. Leonard Knight January, 1996 In opposition to theories which gave the author pride of place as the creator of literary works embodying definite meanings, the French thinker Roland Barthes maintained that it was the reader, and not the author, who attached meanings to a text. According to Barthes, the major factor which enabled readers to interpret works of fiction, or to render them“intelligible,”was their narrative structure. Following Barthes, the French critic Gerard Genette developed a comprehensive theory of narratives. In the light of Barthes's views and Genette's theory, this dissertation will analyse the English novelist Ford Madox Ford's Parade's End and The Good Soldier. Both works have narrators who undergo a process of identification with a major character. Through an analysis of the narrative strategies employed by the narrators, the dissertation aims to discuss the implications of this process in the interpretation of these works. iv