Hafif hipotermik ve orta hipotermik ekstrakorporeal dolaşımın böbrek fonksiyonları üzerine etkisi
Effects of mild hypothermic and moderate hypothermic extracorporeal circulation on kidney functions
- Tez No: 519795
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kalp ve damar cerrahisi ameliyatlarında ekstrakorporeal dolaşımın (EKD) vücuttaki birçok doku ve organ sistemini olumsuz etkilediği bilinmektedir (beyin, böbrek, koagülasyon sistemi, akciğerler vb). Kardiyopulmoner bypass altında hipoterminin organ fonksiyonlarına etkisi bilinmektedir. Yıllardır hipotermi ile ilgili yapılan çalışmalar beyin fonksiyonları ve böbrek fonksiyonları üzerine ağırlık kazanmıştır. Özellikle normotermik EKD sırasında artmış böbrek hasarı ile ilgili ciddi endişeler bulunmaktadır. Çerkezköy Özel Optimed Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi bölümünde tek merkezli retrospektif olarak yapılan bu çalışmada hafif hipotermik ve orta hipotermik ekstrakorporeal dolaşımın böbrek fonksiyonları üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Nisan, 2017 ve Haziran, 2018 yılları arasında kardiyopulmoner bypass altında elektif koroner bypass ameliyatı yapılan 54 hastanın; grup 1 n:30 hafif hipotermik (32-34 °C), grup 2 n:24 orta hipotermik (28-32 °C) böbrek fonksiyonları karşılaştırıldı. Hastalar nazofarengeal ısı ölçüm yöntemi ile ameliyat boyunca takip edildi ve değerlendirmeye alınırken en düşük nazofarengeal sıcaklık değerleri kaydedildi. Gruplar bu en düşük nazofarengeal sıcaklık değerlerine göre belirlendi. Değerlendirmede Serum Kreatinin (SKr), Serum Üre, BUN ve Cockroft-Gault formülü ile hesaplanan tahmini Kreatinin Klirensi (TKrKl) sonuçlarının pre-operatif, post-operatif çıkış, post-operatif 24. ve 48. saatlerdeki değerleri ölçülüp veya hesaplanıp istatistiksel olarak incelemeleri yapıldı. Yapılan incelemeler sonrasında gruplar arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
It has been known that extracorporeal circulation effects many tissue and organ system such as brain, renal functions, coagulation and lungs etc. adversely during cardiovascular surgeries. Effects of hypothermia to organ functions under cardiopulmonary bypass also known. Studies committed about hypothermia for many years were gained importance on renal and brain functions. Especially during normothermic extracorporeal circulation, increased level of renal damage were occurred. The aim of this study which takes place as single center retrospective in Çerkezköy Özel Optimed Hospital is to compare effects of mild and moderate level of hypothermic extracorporeal circulatory system on renal functions. Between April'2017 and June'2018, 54 patients' kidney functions were compared who had an elective coronary bypass surgery underneath of cardiopulmonary bypass group 1 n:30 mild hypothermic (32-34 °C) group 2 n:24 moderate level hypothermic (28-32 °C).Patients were followed-up during the surgery by nasopharyngeal temperature method and minimum nasopharyngeal temperature values were saved while patients were subject to evaluation. Groups were formed based on this given temperature values. In the evaluation part, values of serum creatinine, serum urea, bun and estimated creatinine clearance which was calculated by formula of Cockroft-Gault result values in the period of preoperative, postoperative out, postoperative in 24th and 48th hours were measured and statistical analysis were performed. There is no significant difference between the groups.