Obezitenin intrasitoplazmik sperm injeksiyonu (ICSI)-embriyo transferi(ET) sonuçları üzerine etkisi
The effect of obesity on intracytoplasmic sperm (ICSI)- embryo transfer (ET) outcome
  1. Tez No: 519807
  2. Yazar: SERAP EMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Obezitenin birçok hastalığa neden olduğu bilinmekte olup, üreme fonksiyonları üzerinde de etkileri incelenmektedir. Yaşamı ve yaşam süresini olumsuz etkileyen obezite; infertilite nedenleri arasında görülmektedir. Obezitenin infertiliteye neden olan mekanizmaları henüz tam olarak tespit edilememiştir. Günümüzde tartışılmakta olan konular arasındadır. Küresel bir halk sağlığı sorunu olan obezitenin, kadınların üreme sisteminde toplanan oosit sayısını ve gelişimini negatif etkilediği, embriyo gelişimi ve kalitesini olumsuz etkilediği ayrıca düşük riskini artırdığı araştırılan konular arasındadır. Vücut kitle indeksi (VKİ) arttıkça kadınlarda doğurganlığın azaldığı ya da normal kiloda ki kadınlara göre daha düşük olduğu görülmektedir. Kadınlarda obezitenin erken ve geç dönemlerde tespit edilmesi önemlidir. Erken dönemlerde belirlenmesi; menstürasyon düzensizliklerine, kronik oligo-anovulasyona neden olurken erişkin yaşlarda belirlenmesi infertiliteye yol açmaktadır. Birçok metabolik hastalıkta olduğu gibi infertilite de yaşam tarzından ve bireysel özelliklerden etkilenmektedir. Bunlardan obezite infertiliteyi etkileyen etmenler arasında gösterilmektedir. Amaç; obezitenin intrasitoplazmik sperm injeksiyonu (ICSI) – Embriyo Transferi (ET) yöntemi uygulanan kadınlarda gebelik sonuçları üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu tez çalışmasında, çeşitli infertilite endikasyonlarıyla ICSI- ET programına giren kadınlar Vücut Kitle İndeksleri (VKİ); VKİ30 olarak üç gruba ayrılmış ve gebelik oranları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak; ICSI-ET sikluslarında VKİ >30 (%36.5) olan grubun gebelik oranı VKİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Obesity is known to cause many diseases and effects on reproductive functions are examined. Obesity negatively affecting life and lifespan; among the causes of infertility. Yet, the mechanisms of obesity that cause infertility have not been fully established. That is among the topics that are being discussed today. Obesity is as a global public health problem also among the research topics that negatively affect the number and development of oocytes collected in the reproductive system, adversely affect embryo development and quality withal raise low risk. When the body mass index (BMI) increases, it is observed that the fertility decreases in women or lower than the women in normal weight.The detection of obesity is important in early and late periods for the women. Early identification; menstrual irregularities, chronic oligo-anovulation, and adult age determination lead to infertility. As with many metabolic diseases, infertility is also affected by lifestyle and individual characteristics. Obesity is one of the factors affecting infertility. In the scope of the thesis, women who entered the ICSI- ET program with various infertility indications, Body Mass Indexes; Three groups were separated as BMI 30 and clinical pregnancy rates were compared. Objective; The effect of obesity on pregnancy consequences in women undergoing ICSI-ET method.As a consequence, the pregnancy rates of the group with BMI > 30 (%36,5) in the ICSI-ET cycle were found to be lower than the group with BMI