Zinc, magnesium and prealbumin serum levels of children with type 1 diabetes mellitus
Tip 1 diyabetli çocukların serum çinko, magnezyum ve prealbumin düzeyleri
  1. Tez No: 519812
  2. Yazar: AYAT JAWAD ALI ALTAMEEMI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ENES COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biochemistry, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Glikoz metabolizması ve insülin sinyal transdüksiyonunda birçok eser element bulunmaktadır. Ayrıca, serum prealbumin gibi bazı proteinlerin birçok hastalıkta prognostik bir değeri vardır, ancak serum seviyeleri birçok faktörden etkilenebilir. Bu çalışmanın amacı, tip 1 diabetes mellitus (DM) ve sağlıklı çocuklarda magnezyum (Mg), çinko (Zn) ve prealbumin düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Pediatrik Endokrinoloji Anabilim Dalı'nda takip edilen 34 tip 1 diyabetli çocuk ve Gaziantep Üniversitesi Sosyal Pediatri Anabilim Dalı'nda düzenli kontrol altında olan 94 sağlıklı çocuk çalışmaya dahil edildi. Tip1 diabetes mellitus tanısı alan hastaların serum çinko, magnezyum ve prealbümin düzeyleri, her bir parametre için ayrı kontrol grupları ile karşılaştırıldı. Etik izin, Gaziantep Üniversitesi Etik Kurulu'ndan alınmıştır. Katılımcıların bilgilendirilmiş onayları veya yasal korumaları alındı. Bu çalışma, yaşları 3-16 arasında olan 34 diabetik çocuktan oluştu.
Özet (Çeviri)
Several trace elements are involved in glucose metabolism and insulin signal transduction. Also, some of proteins such as serum pre-albumin has a prognostic value in many diseases, but its serum levels can be affected by many factors. Our aim for this present study was to compare the levels of magnesium (Mg), zinc (Zn) and prealbumin between patients with type 1 diabetes mellitus (DM) and healthy children. 34 type 1 diabetic children who were under follow up of Pediatric Endocrinology Department and 94 healthy children who were under regular control of Social Pediatrics department at University of Gaziantep were enrolled in this study. Serum zinc, magnesium and pre-albumin levels of patients diagnosed with type1 diabetes mellitus were compared with separate control groups for each parameter. The ethical permission has been taken from the ethical committee of University of Gaziantep. Informed consents of participants or their legal guards were taken.