L929 hücre hattı kültürlerinde zirkonyum oksit nanopartikülünün genotoksik ve apoptotik etkilerinin incelenmesi
Investigation of genotoxic and apoptotic effects of zirconium oxide nanopartycular unit in L929 cell line
- Tez No: 519852
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Zirkonyum oksit nanopartikülünün L929 hücre hattındaki genotoksisite ve apoptoz etkisi araştırılmıştır. Çalışmada; genotoksik etkiyi belirlemek için tek hücre jel elektroforez (komet) yöntemi ve apoptotik etkiyi belirlemek için akım sitometri yöntemi kullanılmıştır. L929 hücre hattı 50µg/ml, 100µg/ml ve 150µg/ml olmak üzere üç ayrı konsantrasyonda zirkonyum oksit ile muamele edilmiştir. Pozitif kontrol olarak H2O2 (hidrojen peroksit) değerleri dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Genotoxicity and apoptotic effects of zirconium oxide nanoparticle on L929 cell line were investigated. In study; single cell gel electrophoresis (comet) method was used to determine genotoxic effect and flow cytometry method was used to determine apoptotic effect. The L929 cell line was treated with zirconium oxide at three concentrations of 50μg / ml, 100μg / ml and 150μg / ml. H2O2 (hydrogen peroxide) values were taken into consideration as a positive control.