İlköğretim okulları müdürlerinin liderlik davranışı
The Leadership behaviors of the primary school principals
- Tez No: 63851
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ERGÜN ERÇETİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
ii ÖZET Bu araştırma, Türk eğitim sistemi içindeki konumları ve önemleri nedeniyle ilköğretim okulu müdürlerinin kendilerini, liderlik özelliklerinden Yapıyı Kurma ve Anlayış Gösterme boyutlarında değerlendirmeleri ile I. ve II. kademe öğretmenlerinin müdürlerini değerlendirmeleri arasında farklılık olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Ankara iline bağlı Keçiören ve Altındağ ilçelerindeki ilköğretim okulları içinden tesadüfi olarak seçilmiş 17 ilköğretim okulunda yürütülmüştür. Örneklerindeki ilköğretim okullarından I. kademede 129, II. kademede 140 olmak üzere toplam 269 öğretmenin yanıtları değerlendirmeye alınmıştır. Veriler, 15'i Yapıyı Kurma ve 15'i de Anlayış Gösterme boyutunu ölçen 30 maddelik Likert tipi 5 dereceli Liderlik Davranışlarını Betimleme Ölçeği (LBDQ) kullanılarak toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, 17 ilköğretim okulu müdüründen 9'unun kendini Yapıyı Kurma, 8'inin kendilerini Anlayış Gösterme boyutunda algıladığı bulunmuştur. Kendilerini Yapıyı Kurma liderlik özelliğine sahip olarak algılayan müdür grubundaki öğretmenlerin, müdürlerinin algılarına katıldıkları; kendilerini Anlayış Gösterme liderlik özelliğine sahip olarak algılayan müdürlerin grubunda ise, I. kademe kadın öğretmenlerin dışındaki tüm I. kademe erkek ve II. kademe kadın ve erkek öğretmenlerin müdürlerinin liderlik algılarına katılmadıkları bulunmuştur. Müdürlerin liderlik özelliklerini değerlendirmeleri açısından, I. ve II. kademe öğretmenler arasında Yapıyı Kurma müdür grubunda bir fark bulunamazken, Anlayış Gösterme müdürİİİ grubunda ise 1. kademe ile II. kademe kadın öğretmenler arasında bir fark bulunmuştur. Bu fark, I. kademe kadın öğretmenlerin okulda daha fazla zaman harcamaları ve müdürleri ile daha sıcak ilişki kurmalarına bağlanmıştır. Bu konuda yapılacak başka araştırmalarda, yukarıdaki bulguları da dikkate alarak, gerek öğretmenlerin müdürleri ile gerekse I. ve II. kademe öğretmenlerinin birbirleriyle ilişkilerindeki psikolojik boyutun da hesaba katılmasıyla daha doyurucu sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT The purpose of this study was to investigate the leadership behaviors of the primary school principals and the differences between Level I and Level II primary school teachers on assessment their principals. For this aim, it was carried out at 17 primary schools which is 5 point Likert type scale. This questionnaire has two sub-scales, each 15 items: Initiation of Structure and Consideration. A“t-test”was performed to analyze whether there is a difference between Level I and Level II teachers on assessment their principals. The results indicated that the leadership perceptions of the primary school principals were fifty-fifty Initiation of Structure and Consideration. At the Initiation of Structure-principal group, the teachers have participated the perceptions of their principals; that is, there is no a difference between Level I and Level II teachers, as well as between the principals and total teachers. At the Consideration-principal group, it was found that only Level l-female teachers have participated the perceptions of their principals (t= 2.929, a=*.006, s.d.: 30); but the Level l-total male teachers and Level II- male/female teachers haven't participated the leadership perceptions of their principals. On the other hand, at the Consideration-principal group, it was found that there is a difference between Level l-female teachers and Level II- female teachers (t= 2.162, a=.03, s.d.: 66). This difference was interpretated that Level l-female teachers have spent more time in the school and were better relationship with their principals. Finally, it was recommended that it should carry out the larger samples and insert psychological dimension.