Uluslararası karayolu taşımacılığında Avrupa Birliği mevzuatına uyum sorunu
Compliance problem of acquis communautaire in international road transportation
- Tez No: 519869
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİMAH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüz de bir malın taşınması sırasında zarar görmemesi en az malın kalite ve değeri kadar önem arz etmektedir. Malın hasar görmeden minimum süre içerisinde ucuz bir şekilde üretim yerinden Pazar noktasına nakliyesi rekabet faktörünün önemli bir etmeni hali ne gelmiştir. Bu husus nakliye mesafesinin arttığı ve tasıma olanaklarının çeşitlilik gösterdiği dış ticarette daha fazla bir önem kazanmıştır. AB, ticaretin her aşamasının konusunda gösterdiği hassasiyet gereği ihtiyaç duyduğu ürün ve hizmeti gerek diğer pazarlara sunması gerekse kendi pazarına arz etmesi için ulaşım hatlarına ve dağıtım noktalarına gereksinim duyar. Bunun içinde geçmişteki deneyimlerini göz önüne alarak yeni planlamalar yapmıştır. Bu planlar ile geleceğin ticaret düzenini oluşturmayı amaçlamıştır. Bu çalışmada, AB'nin yeni ticaret düzeninin irdelemeyi ve Türkiye'nin bu düzen içerisinde alacağı yeri ve AB politikalarına uyum problemlerini belirlemeye çalışacağız.
Özet (Çeviri)
Today, having a commodity reach at distant markets without being damaged has become, an important factor, at least as much as the quality and price of the goods involved. Transporting the commodity without being damaged, in the shortest time possible time with a low cost, from the production point to the market place, forms an important part of the competing power of nations. In foreign trade, when the distance to transport and the variety of transportation means increase, a condition having more important dimensions is entered into and waits for use. In this connection, can point out that the European Union(EU) is in need of transportation channels and distribution points, to meet requirements of goods and services needed to be secured from eastern markets for use both in the United Europe and to supply them to the world markets. Based on this, the experiences gained in historical past on this subject are reviewed along with the current experiences and new policies are formulated. With these polices, formation of a new order in the new thousand year(millennium), is defined as the objective(target). In this study, efforts are made to analyze such objectives and polices formulated by the EU.