8-10 yaş çocuklarında uyku sorunları ile bağlanma stillerinin incelenmesi
Investigation of bonding styles with sleep problems in 8-10 years children
  1. Tez No: 519876
  2. Yazar: ZEYNEP KARAER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLLA TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çocukluk döneminde kazandığımız veya maruz kaldığımız birçok durum yaşamamızın ilerleyen dönemlerini etkilemektedir. Çocukların duygularını düzenlemede büyük bir öneme sahip olan uyku, hem kalitesi ile hem de varlığıyla fizyolojik açıdan büyük öneme sahiptir. Uykunun içeriği hala gizemini koruyor olsa da gerekliliği hakkında literatürel bir uzlaşma vardır. Uyku durumunu anlamak için onu etkileyen değişkenlerin önemini kriterize etmemiz gerekmektedir. Bu da uyku sorunlarının derinlemesine ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu amaçla araştırmamızda 8-10 yaş çocuklarında uyku sorunları ile bağlanma stilleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini, evreni belli örneklem hesabı ile %95 güven aralığı ve %5 hata payına göre 378 çocuk oluşturacaktır. Bu çalışma 2017 yılı içerisinde İstanbul ilinde Başakşehir, Ziyagökalp Mahallesi, Kayaşehir Mahallesi, Altınşehir Mahallesi, Şamlar Mahallesi ve İkitelli OSB Mahallesi semtlerinde bulunan 378 8-10 yaş çocuk katılımcı üzerinde yapılacaktır. Bu çalışma sırasında edinilen demografik bilgiler ile istatistiksel planlanmış rastlantısallık durumu aranarak toplanacaktır. Çalışma grubundaki bireylerin hepsine ''Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi'', ''Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II Orta Çocukluk Dönemi Ölçeği'' ve ''Sosyo-demografik Bilgi Formu'' uygulanmıştır. Araştırmanın genellenmek istenen örneklemi İstanbul'dur. Araştırma için Ekim 2017- Şubat 2018 tarihleri arasında veri toplanacaktır. Veriler SPSS 20 paket programı kullanılarak analiz edilecektir. Araştırma verileri doğrultusunda çocukların uyku sorunları ölçeğinden aldıkları puanlar ile bağlanma stilleri alt boyutu kaçınmacı ve kaygılı bağlanma puanları ile istatistiksel anlamlı şekilde ilişkisi bulgulanamamıştır. Bağlanma stilleri alt boyutu kaçınmacı bağlanma puanları ile kaygılı bağlanma puanları istatistiksel olarak anlamlı bulgulanmıştır. Ayrıca araştırmaya katılan 8,9 ve 10 yaşındaki çocukların uyku sorunları ölçeğinden aldıkları puanların 41 eşik puanı etkileyen bağlanma stilleri ölçeği alt boyutu kaçınmacı bağlanma olarak belirlenmiştir. Analizler sonucu elde edilen bulgular, literatür ışığında kuramsal olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many situations that we gain or are exposed to during childhood affect the later stages of our life. Sleep, which has a great influence in regulating children's emotions, has a great physiologically significant effect both in quality and in its existence. Although the content of sleep remains mystery, there is a literary compromise on necessity. In order to understand the state of sleep, we need to determine the importance of the variables that affect it. This necessitates an in-depth study of sleeping problems. For this purpose, we investigated the relationship between sleeping problems and attachment styles in children aged 8-10 years. The sample of the study will consist of 378 children with a 95% confidence interval and a 5% error margin with a specific sample of the universe. This study will be carried out on 378 8-10 year old children participating in Başakşehir, Ziyagökalp, Kayaşehir, Şamlar and İkitelli OSB districts in Istanbul in 2017. The demographic information obtained during this study and statistically planned randomness status will be searched. All of the subjects in the study group were administered '' Children Sleep Habits Questionnaire '', '' Near Relatives Experience Inventory-II Middle Childhood Period Scale 'and' 'Socio-demographic Information Form' '. Istanbul is the sample that needs to be generalized. Data will be collected for the period between October 2017 and February 2018. The data will be analyzed using the SPSS 20 packet program. In terms of research data, children's scores on sleep problems scale and attachment styles subscale did not statistically correlate with avoidant and anxious attachment scores. Attachment style subscale attachment avoidance scores and anxious attachment scores were statistically significant. In addition, the attachment style scale subscale, which affects the 41 threshold points of the scores of the sleep problems children aged 8, 9 and 10 years participating in the study, was defined as avoidant attachment.