Farklı örgü yapıları üzerinde karma spin-1 ve spin-5/2 ising sisteminin dinamik manyetik özellikleri
Dynamic magneti̇c features of the mixed spin-1 and spin-5/2ising system on the different lattice structures
  1. Tez No: 519887
  2. Yazar: LEYLA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMÜT TEMİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, karma spin-1 ve spin-5/2 Ising sisteminin dinamik manyetik özellikleri iki tabakalı kare örgü ve AB istiflenmiş geometrili iki tabakalı bal peteği örgüsü üzerinde Glauber geçiş oranları temelli ortalama-alan yaklaşımı stokhastik dinamik kullanılarak ayrıntılı olarak incelendi. İlk olarak sistemin dinamik davranışını tanımlayan diferansiyel denklemler, Master denklemi ve Glauber geçiş oranları kullanılarak elde edildi. Bu denklemler nümerik olarak çözüldü ve ortalama mıknatıslanmaların zamanın bir fonksiyonu olarak davranışının incelenmesiyle sistemde mevcut olan fazlar bulundu. Daha sonra, dinamik mıknatıslanmaların, sıcaklığa bağlı davranışı incelendi ve sistemde mevcut olan fazlar arasındaki dinamik faz geçiş sıcaklıkları tespit edildi. Her iki örgü sistemi için, dinamik faz diyagramları sistemdeki fiziksel parametrelerin farklı değerleri için birçok farklı düzlem üzerinde sunuldu. Son olarak, dinamik faz diyagramları üzerine salınımlı alan frekansının etkisi incelendi ve dinamik faz diyagramlarının frekansa çok güçlü bir şekilde bağlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the dynamic magnetic properties of the mixed spin-1 and spin-5/2 Ising system on the bilayer square lattice and bilayer honeycomb lattice with AB stacking geometry are investigated in detail by using the Glauber-type stochastic dynamics based on the mean-field approximation. Firstly, the differential equations which is describing the dynamic behavior of the system are obtained by making use of the Master equation and Glauber transition rates. These equations are solved numerically and the phases existing in the sytem are found by investigating of the average magnetizations as a function of time. Then, the temperature-dependence behaviors of the dynamic magnetizations are studied and the dynamic phase transition temperatures among the existing phases are determined. For both lattice systems, the dynamic phase diagrams are presented on many different planes for various values of the physical parameters in the system. Finally, the effect of the oscillating field frequency on the dynamic phase diagrams is investigated and it is found that the dynamic phase diagrams strongly depends on the frequency.