Cerrahi öncesi ortopedik tedavi görmüş veya görmemiş dudak damak yarıklı bireylerin 5 yaşındaki alveoler ve oklüzal karakteristiklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of occlusal and alveolar characteristics of 5-year-old patients with unilateral cleft lip and palate treated with or without infant orthopedics
  1. Tez No: 519907
  2. Yazar: ESRA PULCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN ESENLİK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Unilateral total dudak damak yarıklı (DDY) bebeklerde uygulanan infant ortopedisinin (İO) dental arklarda meydana getirdiği dentoalveoler değişimleri 5 yaşındaki çocuklar üzerinde incelemek ve sağlıklı çocuklarla karşılaştırmaktır. Yöntem: 4-7 yaş aralığındaki non-sendromik DDY'li çocuklara ait maksiller ve mandibular modeller üzerinde doğrusal ve açısal ölçümler yapılmıştır. İO uygulanmış [İO(+)] unilateral total DDY'li 21 hasta ve İO uygulanmamış [İO(-)] 14 hasta ile unilateral inkomplet DDY'li 17 hastanın ölçümleri sağlıklı 49 çocukla karşılaştırılmıştır. Oklüzal ilişkiler dijital fotoğraflar üzerinde 3 farklı skorlama sistemine göre skorlanmış, bu skorların çalışmada yapılan ölçümlerle arasındaki korelasyon değerlendirilmiştir. Bulgular: İO(+) ve İO(-) bireyler arasındaki karşılaştırmada, maksiller ve mandibular ark genişlikleri, anterior ve posterior palatinal derinlik, küçük segment açısı, büyük segment protrüzyonu açısı, küçük ve büyük segment ark perimetreleri istatistiksel olarak benzer bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: Aim of this study was to investigate the effects of infant orthopedics on dental arch dimensions in 5-year-old patients with complete unilateral cleft lip and palate (CUCLP) and to compare the results with those of healthy children. Method: 52 non-syndromic patients with cleft lip and palate were included in the study group. These patients were also subdivided into three groups: 21 patients with CUCLP treated with infant orthopedics [IO(+)], 14 patients with CUCLP had no infant orthopedics [IO(-)], 17 patients with incomplete UCLP and isolated cleft together. A total of 104 maxillary and mandibular dental casts taken from these patients at 4-7 years of age were used for evaluation. Measurements were recorded using a digital caliper. Dental arch relationships were evaluated according to the three different scoring methods. Results: Maxillary and mandibular arch widths, anterior and posterior palatal depths, lesser segment inclination, greater segment protrusion angle and arch perimeters were not statistically different between IO(+) and IO(-) groups (p>0.05).