الأوقاف التركية في العهد الجمهوري وقف نشر العلوم نموذجا
Cumhuriyet dönemindeki Türk vakıfları, İlim Yayma Vakfı örneği ışığında
  1. Tez No: 520160
  2. Yazar: HAZEM ELSAYED RADWAN ATTIA SHABKA HAZEM ELSAYED RADWAN ATTIA SHABKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HARB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, İslâmda ve Osmanlıda vakıf kavramı ile çeşitli biçimlerin ve amaçların Osmanlı temellerinin örnekleri ve bunların toplumun hizmet ve istikrarı üzerindeki etkilerini ele almıştır. Daha sonra cumhuriyet dönemindeki vakıfların bugüne kadar yaşanan sıkıntılı biçimini ele aldık. İlim yayma cemiyeti ve vakfı; Bu döneme tanıklık etmek ve amaçların netliğinde kuruluşun ihalesini sürdürme olasılığını kanıtladı
Özet (Çeviri)
This study dealt with the concept of the foundation in Islam and the Ottomans, and examples of the Ottoman foundations of various forms and objectives, and their impact on the service and stability of the society. And then dealt with the troubled form of the foundations in the republican era from the beginning until now. And the model of the science spreading foundation and its association; witness to that era and evidenced the possibility of continuing the tender for the foundation in the clarity of the objectives.