الأوقاف العثمانية في القدس وآثارها الاقتصادية على أهلها
Kudüs'teki Osmanlı vakıfları ve Kudüs halkına iktisadi etkileri
  1. Tez No: 520100
  2. Yazar: IMAN AL AHMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HARB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Ekonomi, Religion, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Son zamanlarda ekonomi, Türkiye, Kudüs ve vakıflar meselesi Müslümanlar, Gayri Müslimler nezdinde ve genel olarak tüm dünyada giderek artan bir öneme sahiptir. İşte bu tezde bütün bu konuları içeren;“Kudüs'teki Osmanlı Vakıfları ve Kudüs Halkına İktisadi Etkileri”başlıklı çalışmada toplanmıştır. İslam'da vakıfların önemi; Osmanlı İmparatorluğu ve günümüzdeki Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin vakıflara verdiği önem; Osmanlı İmparatorluğu'nun tarih ve medeniyete verdiği değeri gözler önüne sermiştir. Ayrıca bütün bu örnekler Osmanlı İmparatorluğu'nun hilafeti zamanındaki Kudüs-ü Şerif'ten seçilmiştir. Çünkü Kudüs halkı her ne kadar Osmanlı İmparatorluğu'na bağlı oldukları için Türk olarak kabul edilse de aslında onlar Arap'tır ve Türk olmayan toplumlara da hizmet ettiğinin işaretidir. Bu çalışmada Kudüslülerin ekonomik hayatını desteklemeye yönelik hizmet veren farklı vakıflara örnekler verilmiştir. Mesela: Ayni ve nakdi yardım yapan vakıflar; eğitimi destekleyen vakıflar; arazi, bina, su yolları gibi hizmetlerin yapılması konusunda destek veren Müslümanların yaptıkları vakıfların yanı sıra Kudüs'teki bazı Gayri Müslim vakıflara da yer verilmiştir. Ayrıca bu çalışmada çok önemli başka meselelere de değinilmiştir. Mesela, bugün işgalci İsrail'in bu vakıflara nasıl el koyup Yahudileştirdiğini; bunlardan bazılarını hizmet binası veya ticari amaçlarla kullandığını; bazılarını da İslam'da haram olarak kabul edilen yerlere dönüştürdüğünü ve bütün bunların faşist İsrail kanunları ve mahkemelerinin aldığı karara dayanarak yaptığını ortaya koymuştur. Bu tez çalışması belgelere dayalı araştırma yöntemi ile hazırlanmış ve verilen bütün bilgiler kaynaklara dayandırılarak yazılmıştır. Ayrıca araştırmacı,“Araştırma Metodolojisi”yöntemi ile bahsedilen konular hakkında o zamanın Kudüs ortamını derinlemesine incelemiş, bu bilgileri teyit etmek için yerinde inceleme yapmak üzere bugün Kudüs'te bulunan vakıf ve kurumlara ziyaretler gerçekleştirmiştir. Çalışmanın son kısmında ise bu çalışmada ortaya çıkarılan faydalı sonuçlara yer verilmiştir. İslam Ümmetinin tez çalışmasına konu olan alanlarda yeniden eski ihtişamlı ve izzetli günlerine geri dönmesi temennileri ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Awqaf , Economy ,Turkey , Jerusalem, such issues are increasingly taking very important place in the last decade , for Muslims and nun Muslims all around the world , and this massage is taking an integrated image of those issues ,which is“the Ottoman's Awqaf in Jerusalem and its impacts on its people ”,it has revealed the importance of Awqaf in Islam , and it has mentioned various examples illustrating this importance and showing how much the Turkish government is interested in Awqaf ,also it shows how much the ottomans have always cared about history , civilization and nun Turkish people's interests , those examples has been quoted from the holly city of Jerusalem in the ottomans' era ; because its people are originally comes from arab race not turkish race . The example we choosed are mainly related and interested in supporting the economic life for Jerusalem people ,such as cash ,in-kind , education, shelters and also it includes some organization for nun Muslims in the city . Some issues has not been neglected , such as ; the Awqaf under the circumstances of Israel's occupation ,where they took some places and changed them into some commercial and service areas or unacceptable places for Muslims ,all of that is happening under the unjust law of Israeli's occupation courts . This massage is based on research methodology and scientific principles in addition to (case study method) , where the researcher has gone deeply to understand the life conditions in Jerusalem in that stage ,moreover she has supported the research with several visits to the organization which existed there . I concluded this massage mentioning the results I have reached, and I asked for what could bring back our nation's glory ,dignity and welfare.