Kendilerini muhafazakar olarak tanımlayan üniversite öğrencilerinin marka algısı: Giyim kuşam örneği
An application on brand perception of university students who define themselves as conservatives: Clothing examples
- Tez No: 519955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEB HAFSA ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Marka tutkusu günümüzde hem işletmeler açısından hem de tüketiciler açısından büyük bir öneme sahiptir. Özellikle tüketiciler açısından gitgide önem kazanmıştır. Markaya duygusal açıdan bağlanmakta marka tutkusunun temel kavramlarını oluşturmaktadır. Bu araştırma da muhafazakâr olarak kendini kabul gören üniversite öğrencilerinin marka algısı detaylı bir şekilde ele alınmış ve uygulama kısmında üniversitede eğitim öğretim gören öğrenciler üzerine anket yapılarak giyim kuşam örneğinde marka algısı ölçülmüştür. Araştırma sonucunda çok önemli bilgiler elde edilmiş ve buna göre ankete katılan öğrencilerin yaşı, okuduğu bölümü, nereli oldukları, gelir düzeyleri, kendilerini muhafazakâr olarak kabul etmeleri ile marka algısı arasında bir ilişki olup olmadığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays brand ambition has abig influence for busınesses and consumers. Especially it gets much mare important for the consumers. They became attached to the brand and constitutes its basic concepst. In this research, the is sue of brand perception has been addressed eaborately by the unıversity students who see themself as being conservative and in the application part the brand perception was measured by maiking survey on the students who study at university. At tehe and of the research crucial ınforwations was understood and in the light of these informations we looked whether there is a relationship between the brand perception and the students's age, major, nation, income, acceptance of being conservative on the survey.