إدارة استثمار أموال الزكاة
Zekat malları yatırımının yönetimi
- Tez No: 519956
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMED ADNAN DARWICH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, Zekat mallarının gerçek yatırımını ve bunları yönetmek için en önemli eses ve kuralları öğrenmek, Zekat malları yatırımda kullanmak için şariette bulunan yasal ve hükümleri açıklamak, ekonomi üzerindeki zekatin genel etki kapsamını, yatırımları teşvik etmesi, enflasyon, deflasyon ve durgunluğun sıkıntıları tedavi etmek gibi önemli rolleri ele almaktadır. Bu hedeflere ulaşmak için araştırmacı, teorik literatürün ve önceki çalışmaların gözden geçirilip İslam dünyasındaki Zekat ve yardımlaşma kurumlarının çıkarlarını, fakir ve yararlanıcılar için sabit finansal kaynakların sağlanmsı için, ve yatırım projelerinin ortaya çıkmasıyla yatırımda kullanmayı ve yatırıma ilgilerni çekmeyi amaçlamıştır. Çalışmada, zekatın zenginler üzerine yüklenmesi ve fakirlere dağıtılmasının milli servetin artırmasına katkı sağlayacağını kanıtlanmıştır. Çünkü yoksul tabakaları maldan mahrum kalması durumunda işsizliği artmasına neden olur, ve sonucunda genel servetin en önemli üretim faktörlerinden biri vii olan“çalışma”azaltmasına ve kaybetmesine neden olmaktadır. Bu nedenle, zekatın hükmü, yürütme yetkilileri için toplanması, dağıtıması ve yürütülmesi farz ve vacıbdır. Zekat yürütme alanlarından biri de zekatın malı yatırıma dönüştürerek fakir ve müsthaklara sabit finansal kaynaklar sağlamak, zekat hayvanlarının yetiştirilmesi, çoğaltması ve fakirlere verilmesi gibi, zekat düzgün bir şekilde toplanması, dağıtması, ve yürütmesi toplumda denge sağlamak, sosyal dayanışma güçlendirmek ve ekonomiye artış ve istikrar yansımasına neden olmaktadır. Çalışmada, fıkıh, islam çalışmaları ve islam hukuku alanındaki araştırmacıların, zekat fonlarının ve yatırımlarının hükümlerine ve bu fonların ortaya çıkmasıyla ilgili konulara dikkat etmesi gerektiği önerilmiştir. Bazı zekat meseleleri hala çözünmemiş durumda bunun için bu meseleleri ve zekatın fonları yatırımda kullanılması ile ilgili ortya çıkan meseleleri ışık tutacak özel bilimsel araştırmalara ihtiyaç duymaktadır. Aynı zamanda zekat yatırımlarının çağdaş yatırım formülleri aracılığıyla uygulanması, alanları da genişletmek ve zekatın işlemleri yürüten, birikimlerini toplayan ve zekat ile ilgili tüm işlemleri gerçekleştirebilen devlet kurumlarından ayrı bir kurum kurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify the reality of the investment of Zakat funds and the most important controls to manage, and the statement of the legal regulations for the investment of Zakat funds, and to identify the extent of the effective role of Zakat on the economy and stimulate investment, and tackling the inflation and deflation and recession, to achieve those goals, the work of the researcher to review the theoretical literature previous studies, raising the attention of Zakat and charitable institutions in the Islamic world, to seek to advance the investment with the investment projects to secure stable financial resources of the beneficiaries. The study found that the imposition of zakat on the rich and giving it to the poor increases the national wealth, because depriving the poor classes and working capital more than unemployment, , is lost to the public wealth as one of the most important factors of production is, therefore, the rule of Zakat for ix the executive is to entrust the duty to do delivery and collection and distribution, and the areas of application of investment Zakat funds such as the maintenance of zakat cattle for development, birth and generation and work to provide means of production for the poor and investment in the manner of Murabaha, and Zakat a large role in tackling inflation by regulating the collection of Zakat and charity distributed it would help to balance economic and social solidarity. The study recommended that the researchers in the field of Jurisprudence and Islamic economics studies interest provisions of Zakat funds and invested, and the emerging issues of these funds, still some issues emerging zakat this money, and some are still emerging zakat issues needing further research in specialized scientific research shed light on the details, and seek to expand the areas of application of the investment of Zakat funds through contemporary investment formulas, work on the establishment of Zakat Foundation collect alms and regulation and attention and separating it from the state institutions and the separation of other financial resources .