Türkiye Bolanthus (Ser.) Rchb. (Caryophyllaceae) cinsine ait taksonların tohum yüzeylerinin incelenmesi
Turkey Bolanthus (Ser.) Rchb. (Caryophyllaceae) investigate the surface of the seeds taxa
- Tez No: 519968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bolanthus (Ser.) Rchb. cinsi birçok türü ülkemize endemik olan önemli bir cinstir. Caryophyllaceae familyası içerisinde yer alan cinse ait taksonların tohum yüzey karakterleri incelenerek taksonlar arasındaki benzerlik ve farklılıklar ortaya konulmuştur. Tohum yüzey şekillerine ait özellikler taksonomik değere sahip önemli karakterlerdir. Günümüzde yapılan çalışmalar, tohum yüzey karakterleri türlerin ayırt edilmesindeki önemi ortaya çıkarmıştır. Taksonlara ait tohum görüntüleri Taramalı Elektron Mikroskobu (TEM) ile çekilmiştir. Çekilen resimler literatürler ile değerlendirilerek her takson için ortak bir betimleme yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, tohumların virgül şeklinde, genellikle kahverengi, tüberküllü, granüllü olduğu belirlenmiştir. Tespit edilen karakterler tablo halinde sunulmuş ve taksonlar arasındaki farklılıklar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bolanthus (Ser.) Rchb. many species of genus are endemic to my country. Seed surface characteristics of the genus taxa in Caryophyllaceae family were examined and similarities and differences between taxa were revealed. Characteristics of seed surface features are important characters with taxonomic value. Today's work reveals the importance of distinguishing seed surface character types. Seeds of the taxa were imaged by Scanning Electron Microscopy (SEM). The pictures taken were evaluated with the literature and a common description was made for each taxon. As a result of the study, it was determined that the seeds were in the form of a comma, usually brown, tubercular, granular. The identified characters were presented in tabular form and the differences between the taxa were determined.