Anayasa Mahkemesi'nin değişen rolü: Hegemonyacı koruma tezinden hak ve özgürlüklerin korunması tezine
The changing role of The Constitutional Court: From the hegemonic preservation thesis to thesis on the preservation of rights and freedoms
- Tez No: 519967
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Anayasa mahkemelerinin hak ve özgürlüklerin korunması noktasında taşıdıkları önem, meşruiyetlerine ilişkin tartışmaların en aza indirilmesinde önemli olmaktadır. Türkiye'de Anayasa Mahkemesi'nin ortaya çıkışı hegemonyacı koruma teziyle temellendirilmektedir. Kuruluşundan bu günlere, anayasal düzen içerisinde önemli ölçüde bu çerçevede bir rol üstlenen Anayasa Mahkemesi'nin, hak ve özgürlüklerin korunması noktasındaki asıl rolünün ön plana çıkarılması gerekir. Ancak Anayasa Mahkemesi, oldukça uzun bir süre hak ve özgürlük temelli kararlar üretmemiştir. Bireysel başvuru yolunun kabulü ise bu bağlamda önemli bir dönüm noktası olarak düşünülebilir. Bireysel başvurular çerçevesinde verdiği kararlar göstermektedir ki, Anayasa Mahkemesi'nin hak ve özgürlüklere ilişkin yaklaşımında bir değişim yaşanmaktadır. Çalışmada ilgili konular Mahkeme'nin kararları çerçevesinde irdelenmiş, çeşitli eleştiri ve önerilerde bulunulmuştur. Bireysel başvuruların yoğunluğu, Mahkeme açısından ağır bir iş yüküne sebep olmakta ve hak ve özgürlükler açısından olumlu kararların ortaya çıkmasını engelleyebilmektedir. Çalışma bu sorunun giderilmesinde etkili olabilecek ve Mahkeme'nin hak ve özgürlük temelli bir yaklaşım geliştirilmesine katkı sunabilecek bir öneri de içermektedir.
Özet (Çeviri)
The role of the constitutional courts, which have a controversial position in the pursuant to law and democracy, in the protection of rights and freedoms is important when the debate on them is minimized. The foundation of the Constitutional Court in Turkey is based on the hegemonic preservation thesis. The Constitutional Court which have been a role context to hegemonic preservation thesis in the constitutional system from past to present should focus on protection of rights and freedoms. In Turkey, with the individual application to Constitutional Court, it seems that the role of Court has started to change to thesis of preservation of rights and freedoms. The related issues are addressed the study's sections and necessity that the role of Constitutional Court should be contex to rights and freedoms and in this sense some made some proposals.