Özel eğitim öğretmenlerinin algılarına göre okul müdürlerinin liderlik özelliklerinin incelenmesi İstanbul Esenyurt örneği
Analysis of the leadership properties perceived by special education teachers of state schools administrators İstanbul Esenyurt sample
  1. Tez No: 519988
  2. Yazar: HAKİM BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKET AFAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada özel eğitim öğretmenlerinin algılarına göre okul müdürlerinin liderlik özellikleri incelenmiştir. Araştırma, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Esenyurt ilçesinde görev yapan özel eğitim öğretmenleri ile yürütülmüştür. Erkeklerin iletişim davranışları, sorun çözme ve karar verme yolları, verimlilik ve yöneticilerin algılanan liderlik özellikleri ortalamaları kadınlardan daha yüksek, yöneticilik yapanların yöneticilik ve liderlik rolünü sergilemesi ile güdülemesi ortalamaları yapmayanlardan daha yüksek olduğu saptanmıştır. Yöneticilikle ilgili hizmet içi eğitim alanların iletişim davranışları, sorun çözme ve karar verme yolları, verimlilik ve yöneticilerin algılanan liderlik özellikleri ortalamaları yöneticilikle ilgili hizmet içi eğitim almayanlardan daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Fen-matematik öğretmenlerinin iletişim davranışları, sorun çözme ve karar verme yolları ve yöneticilerin algılanan liderlik özellikleri düzeyleri sınıf öğretmenlerinden daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The leadership characteristics of school administrators working in public schools perceived by special education teachers have been examined in this study. The research was carried out by the Special Sub-Class Teachers in the State Schools of Esenyurt in Istanbul Province in 2017-2018 academic year. Men's communication behaviors, problem solving and decision-making methods, productivity and perceived leadership characteristics of administrators were found to be higher than women, and the executives were higher than those who did not perform the averages of leadership. It was determined that the communication behaviors of in-service training areas, the ways of problem solving and decision making, the productivity and perceived leadership qualities of the administrators were higher than those without in-service training. Science-Mathematics teachers' communication behaviors, problem solving and decision making methods, and perceived leadership qualities of administrates were found to be higher than class teachers.