Türk Beşleri'nin müziklerinden kesitlerle solfej dağarcığı
Solfege repertoire with sections of Turkish Five's music
- Tez No: 519989
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALİ TURGAY ERDENER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de konservatuvar ve müzik okullarında eğitim alan öğrencileri Türk Beşleri'nin müzikleriyle tanıştırabilme fikrinden hareket edilerek, öğrencilerin hemen hepsinin almakta olduğu solfej dersinin bu düşünceyi hayata geçirebilme adına uygun ortam sağlayabileceği düşünülmüş ve Türk Beşleri'nin yapıtlarından oluşturulmuş 20 parça içeren piyano eşlikli solfej dağarcığı hazırlanmıştır. Bu çalışmada 2.Bölüm'de Türk Beşleri'nden seçilen yapıtlara solfej dağarcığı açısından yaklaşım yöntemi ve 3.Bölüm'de seçilen eserlerin solfej parçası biçimine getirilme süreçleri anlatılmış, 4.Bölüm'de ise hazırlanan 20 solfej parçasının notaları piyano eşliğiyle birlikte sunulmuştur. Hazırlanan solfej parçaları piyano eşliğiyle birlikte 5 öğrenciyle okunarak ses kayıtları yapılmış ve bu kayıtlar yapıtların orijinallerini içeren Cd ile birlikte bu çalışmaya ek olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been moving from the idea that introduce the students trainee at conservatories and music schools in Turkey to Turkish Five's music. It has been prepared 20 solfege pieces with piano accompaniment from Turkish Five's music with the thought that solfege lessons which almost all students take, enable backcloth to put into practice. In this study, it has been explicated the method of approach to Turkish Five's music in terms of solfege repertoire in Chapter 2 and selected works' processes of formation to solfege pieces in Chapter 3, and it has been shewed 20 solfege pieces score with piano accompaniment in Chapter 4. Solfege pieces have been sung by 5 students with piano accompaniment and recorded, and this recordings have been enclosed herewith with selected works' original music as a cd.