Spondiloartritli hastalarda nöropatik ağrı; yorgunluk, uyku ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Neuropathic pain in spondyloarthritis; association with fatigue, sleep quality and quality of life
  1. Tez No: 520007
  2. Yazar: MERAL BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ALAYLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Nöropatik ağrı, somatosensoriyel sistemi etkileyen bir lezyon veya hastalıkların doğrudan bir sonucu olarak ortaya çıkan ağrı olarak tanımlanır. Bel ağrısı, nosiseptif, nöropatik veya karışık komponentlere sahiptir. İnflamatuvar bel ağrısı, spondiloartritlerin (SpA) sınıflandırılması için temel klinik kriterlerden biridir. İnflamatuar bozukluklarda nöropatik ağrının genel prevalansı için kesin veri yoktur. Bu çalışmada, SpA'lı hastalarda nöropatik bir bileşen olup olmadığını ve hastalık aktivitesi, klinik bulgular, yorgunluk, uyku kalitesi ve yaşam kalitesi ile ilişkisini saptamayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Neuropathic pain is defined as the pain that arises as a direct consequence of a lesion or diseases affecting the somatosensory system. Low back pain has nociceptive, neuropathic or mixed components Inflammatory back pain is one of the key clinical criteria for the classification of spondyloarthritis (SpA). There are no accurate data for the overall prevalence of neuropathic pain in the inflammatory disorders. In the present study we aimed to determine whether there is a neuropathic component in SpA and also to determine the relationship with disease activity, clinical findings, fatigue, sleep quality and quality of life.