İç mimarlık bölümlerindeki temel tasarım eğitiminin teorik ve pratik yönden içerik analizi
Theoretical and practical content analysis of basic design education in interior architecture departments
  1. Tez No: 520013
  2. Yazar: İPEK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. PELİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışma, Bauhaus'tan bu yana sanat ve tasarım ile ilgili disiplinlerde hazırlık, başlangıç eğitimi kapsamında farklı kurumlarda, farklı süre ve içeriklerde sürdürülmekte olan Temel Tasarım Eğitimini konu etmektedir. Bu farklılığı problem olarak ele alan çalışma, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı disiplini özelinde dersin teorik ve pratik yönden içerik analizini kapsamaktadır. Çalışmanın amacı; TM-1 puan türü ile öğrenci alan ve İç Mimarlık Bölümü kuruluşu itibari ile en az 10 yıl geçmişe sahip olan üniversite örnekleri üzerinden, İç Mimarlık Bölümlerindeki temel tasarım eğitimi dersinin teorik ve pratik yönden içerik analizini yapmaktır. Bu analizle de literatürde sanat ve tasarım ile uğraşan çoğu disiplinde sıkça yer verilen ve problem olarak belirlenen süre farklılıklarını, işleyiş farklılıklarını ve bu farklılıkların oluşum sebeplerini incelemektir. Böylece, kurumlar üzerinden yapılacak analiz çalışması ile hem içerik farklılıkları ortaya konulacak hem de bu alanda çalışma yapan araştırmacılara ya da Temel Tasarım Eğitimi için uygulama metodu arayan eğitimcilere kaynak sağlanmış olacaktır. Çalışmanın yöntemini içerik analizi oluşturmaktadır. Bu analizi yaparken araştırmanın amacına ve problemin sınırlandırılışına bağlı olarak, belgesel tarama ve belirlenen üniversitelerde ders yürütücüleriyle görüşmeler yapılmıştır. Bununla birlikte, örneklem grubuna dahil edilen kurumlardaki mevcut eğitim öğretim ortamlarında temel tasarım eğitimi kapsamında, güz dönemi uygulamalarının durum tespitine yönelik, stüdyo final jürilerine katılarak, güz dönemi boyunca sürdürülen sürecin ve süreç sonucundaki ürünlerin gözlem ve deneyimlenmesinden faydalanılmıştır. Çalışma sonucunda; dersin teorik ve pratik yönden sürelerinin kurumdan kuruma farklılık gösterme sebebi, kurumlarda işleyişin özdeş olmaması, yürütülen projelerde başlangıcın, sürecin ve gelinen son noktanın farklı olması olarak belirlenmiştir. Ayrıca teorik içeriğin tüm kurumlarda genel olarak aynı olduğu, teorik içeriği aktarmada faydalanılan anlatım teknikleri ile pratik içeriği oluşturan uygulama metotları ve sürdürülen uygulamalı çalışmalar arasında ise anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study mentions that basic design education which is being carried out in different institutions, different periods and contents within the scope of preparation/initial education in arts and design related disciplines since Bauhaus. This study which considers this difference as a problem includes content analysis in terms of theoretical and practical elements specific to discipline of interior architecture and environment design. The aim of the study is to examine time differences, operational differences and the reasons of those by making analysis of theoretical and practical aspects of basic design education course in the interior architecture departments through the university samples which have a history of at least 10 years as of the establishment of interior architecture department with the score of TM-1. Thus, content differences will be revealed by analyzing study on institutions and a source will be provided both for researchers who study on this field and for trainers who look for application method for basic design education. The method of study is content analysis. By doing this analysis, it is utilized from documental search, interviews with instructors and sample institutions depending on research objective and limitation of the problem. Along with this, basic design education courses of fall term have been observed in current work environment of these institutions. Also final design juries have been experienced along with process and outputs for assessments during term period. It is determined that the reasons of theoretical and practical duration diversity of subject course among institutions, are non-identical behavior in the institutions and differences on the start-up, process and end points of ongoing projects. It is also determined that the theoretical content is generally same in all institutions and significant differences between narrative techniques used in the transfer of theoretical content and application methods that constitute the practical content and sustained applied studies, as well.